Вітаю рішення Верховної Ради про запровадження вихідного на 25-те грудня – в день католицького Різдва. Я завжди почувався якось незручно, працюючи цього дня. Хоча Різдво святкую 7 січня, але разом з тим було відчуття про якийсь дисонанс.

Якщо говорити про розв’язку, то насправді вона уже знайдена. Єдине, що в ній мають утвердитися люди і релігійні діячі. Що я маю на увазі, коли кажу про розв’язку? В економічних колах майже дійшли консенсусу, що святкування Різдва 25-го грудня є правильним за багатьма аргументами. І було би добре, якби християнський світ повністю перейшов на його святкування в один день 25-го грудня.

Натомість аналіз вирахування Пасхи засвідчує, що східно-християнське трактування цього свята є більш вірогідним, ніж католицько-протестантське. І в економічних колах пропонують, щоб сторони пішли на взаємний компроміс. Щоби східно-християнська частина, але тут головним бар’єром є Росія, визнала справедливість святкування Різдва 25-го грудня, а щоби увесь християнський світ вираховував Пасху за так званим східно-християнським правилом. Це дало би відчуття, що жодна сторона не потерпіла поразки, визнала помилку, але разом з тим утвердила свою правоту.

Страна должна заткнуться, замереть и вытянуться перед властью

Мені цей варіант подобається і якби вистачило розуму у світі це зробити – було би добре.

Біда лише в тому, що за нинішніх обставин у Російській Федерації уявити собі, щоби Росія погодилася на такий перехід, є практично неможливим. Московські політики без сумніву будуть гнути свою лінію. А без Росії завжди будуть неспокійними усі православні, які перебувають у полі впливу РПЦ. По-перше, навіть адміністративного, а по-друге, духовного. Вони будуть остерігатися, що в їхніх громадах настане розкол і він буде дуже болісним.

Такий прецедент уже був в греко-католицькій громаді в Америці і люди до тепер згадують із жахом всю болісність того розколу, коли одна громада хотіла перейти на григоріанський календар, а друга частина спротивилась цьому. Це би на багато краще було робити консенсусно усім релігійним громадам і церквам. Але поки що це є із сфери фантастики.