Угорщина наклала вето на скликання комісії "НАТО – Україна"

МЗС країни пішло на цей крок через український закон про освіту.

Угорщина наклала вето на скликання комісії «НАТО – Україна», заблокувавши її проведення у грудні цього року.

Про це заявляє міністерство закордонних справ Угорщини із посиланням на голову відомства Петера Сійярто, передають Українські Новини.

ВідеоУкраїнське МЗС сподівається на конструктивний діалог з Угорщиною

«Угорщина не може підтримати інтеграційні прагнення України, тому вона наклала вето на скликання комісії «НАТО — Україна» у грудні», — сказав угорський міністр.

Сійярто заявив, що його країна готова до консультацій, але не може погодитися із ситуацію, коли український закон про освіту, на його думку, відбирає права нацменшин.

Також голова МЗС Угорщини заявив про занепокоєння через намір депутатів Верховної Ради розглянути законопроекти про мову й громадянство, які можуть «загрожувати закарпатській угорській громаді».

Сійярто заявив, що поки немає можливості якось обійти вето, оскільки скликання комісії «НАТО — Україна» потребує одноголосного голосування.

ВідеоУкраїна та Угорщина знайшли спільну мову в питанні нового освітнього закону

Раніше повідомлялося, Україна та Угорщина дійшли згоди у мовних питаннях, пов`язаних з законом про освіту. Про це повідомила міністр освіти і науки Лілія Гриневич. Під час спільного брифінгу з міністром закордонних справ Павлом Клімкіним і міністром людських ресурсів Угорщини Золтаном Балогом Гриневич зазначила, що надалі модель, за якою навчатимуться діти в угорських школах, буде створюватися спільно з угорською громадою. А всі необхідні корективи будуть вноситися в нову редакцію закону, навчальні плани для відповідних шкіл, нові підручники і методичні матеріали з підготовки вчителів.

Нагадаємо,  5 вересня під час засідання Рада ухвалила в цілому закон України «Про освіту», яким запровадила 12-річну середню освіту. Мовою навчання у закладах освіти визначено державну. У документі передбачається, що у закладах можуть викладатися одна або декілька дисциплін двома та більше мовами — державною мовою, англійською мовою, а також іншими офіційними мовами Європейського Союзу.  Особам, які належать до корінних народів і національних меншин України, гарантується право на навчання рідною мовою поряд з українською мовою в комунальних закладах дошкільної і загальної середньої освіти. 

Румунія і Угорщина розкритикували ухвалений закон про освіту, вважаючи, що він порушує права національних меншин в Україні. Із заявами щодо українського закону виступили міністерства закордонних справ двох сусідніх країн.

Президент Молдови Ігор Додон сподівається, що Україна відмовиться від нового закону про освіту через порушення прав нацменшин. За його словами, новий Закон про освіту призведе до скасування системи освіти на рідній мові для етнокультурних меншин в Україні.

Згодом у Росії цей закон назвали «актом насильницької українізації, який грубо суперечить ратифікованій Україною Європейській хартії регіональних мов або мов меншин». «Держдума» РФ підготувала заяву стосовно українського закону про освіту, в якому засудила ухвалення Верховною Радою документу. У МЗС РФ наголосили, що документ обмежує інтереси мільйонів російськомовних жителів України.