Можемо завалити державу - військовий експерт про Калинівку

Трагедію у Калинівці могла спровокувати жадібність та недбалість військо-політичного керівництва країни. Якщо не змінять своє ставлення до оборони країни, то можемо втратити державу. Про це Gazeta.ua розповів військовий експерт Ігор Козій.

— Калинівка — це не просто склад боєприпасів. На ньому крім охорони проводяться ще й інші роботи з продовження терміну боєздатного перебування боєприпасів, утилізація. З початку війни у нас три таких об’єкти злетіли у повітря.

Хто має відповідати за ці диверсії?

Не треба нічого додумувати. Є постанова Кабінету міністрів 472 від 28 червня 1995 року щодо складів з боєприпасами. Документ називається «Про Програму забезпечення живучості та вибухопожежобезпеки арсеналів, баз і складів озброєння, ракет і боєприпасів Збройних Сил України на 1995 — 2015 роки». Там написано: «Керівником програми визначити начальника Генерального штабу — головнокомандувача ЗСУ. Головним розпорядником бюджетних коштів є Міністерство оборони». Керівник програми чітко визначає, на що, яким чином, які кошти направляти. Тобто, перелік заходів і ресурси на них визначає начальник Генштабу. Ця програма виконана в 2015 році. Все. Склади мали бути ідеальні.
У бюджет Міноборони в 2015-2017 роках вносилися відповідні зміни, де прописували кошти, направлені на склади. Тут уже наступає інша відповідальність — Кабмін і міністр оборони. Начебто менший рівень фінансової відповідальності начальника Генштабу.
Є й інша відповідальність, не пов’язана з фінансами та ресурсами, — адміністративна. Це підрозділ ЗСУ. Начальник Генштабу повинен вжити всіх заходів, направлених на захист цього об’єкту.

Обговорюють різні версії подій у Калинівці. Спершу була інформація про ворожий безпілотник. Зараз експерти кажуть про вибухи всередині складів.

Проблема тут пов’язана з диверсійною роботою. Швидше за все, там був агент — завербований задовго до цього. Він мав вільний доступ на арсенал, кожного дня ходив туди-сюди. Прийшов час, йому сказали: «26 вересня». Прикриттям для цієї роботи був малопомітний склад під Маріуполем. Його підірвали напередодні. Зір контррозвідки був прикутий туди. А в цей час в Калинівці агент спокійно проніс і заклав куди потрібно і що потрібно. Це зона відповідальності виключно військової контррозвідки. Державі з початку 2014 року вкрай потрібно посилити контррозвідувальний рівень. Сьогодні агентура Російської Федерації працює безкарно. Вона є в Генеральному штабі, інших штабах ЗСУ. Ми флот через це втратили.

Чому не роблять висновків?

Тут виникає питання. Це просто провина військово-політичного керівництва чи мають прихований мотив? Аби цей мотив не був мотивом Януковича у більш прихованому вигляді — тупа жадібність. Критична маса людей налаштована проти влади через цю жадібність. Врешті можемо завалити державу.

Як не допустити подібних трагедій?

Президент має вивести військову контррозвідку з підпорядкування Служби безпеки. У багатьох країнах вона знаходиться або в структурах розвідки, або у підпорядкованих президенту структурах. СБУ — структура уряду. Тоді контррозвідка скаже: хто серед військових корупціонер, що керівник СБУ чи Генштабу незрозуміло чим займається, хто є агентом. А зараз у них руки зв’язані. Жоден із членів військового кабінету Порошенка не захоче цього. Якщо це почне відбуватися, намагатимуться всунути туди свою людину.