Історичні вибори громад в Україні. Політологи пояснили вибір українців

Лідери голосування – "Батьківщина" і БПП – від самого ранку почали маніпулювання результатами волевиявлення.

29 жовтня в Україні відбулися вибори до об’єднаних територіальних громад (ОТГ). Українці обирали депутатів у міські, селищні та сільські ради та голів у 201 ОТГ.

Об'єднані територіальні громади були створені в Україні в рамках децентралізації. В період з 25 жовтня 2015 року до 30 квітня 2017 року в Україні перші місцеві вибори вже відбулися в 415 об'єднаних територіальних громадах. 29 жовтня вперше вибори пройшли у 201 ОТГ, а крім того, на 24 грудня 2017 року ЦВК призначила перші місцеві вибори ще в 51 ОТГ.

Таким чином, загальна чисельність усіх разом взятих призначених ЦВК перших виборів в ОТГ на кінець поточного року становитиме 667.

Цього разу, за даними Громадської мережі ОПОРА, вибори в об’єднаних територіальних громадах вперше проходили у 25 містах, 61 селищі і в 115 селах. Загалом українці обирали 4 тисячі 506 депутатів об’єднаних територіальних громад.

Історичні вибори громад в Україні. Політологи пояснили вибір українців

Експерт з децентралізації Волинського Центру розвитку місцевого самоврядування Оксана Урбан позитивно оцінила вибори на Волині та в Україні зокрема. За її словами, ці вибори чи не наймасштабніші з усіх, що відбулися протягом останніх трьох років в об’єднаних територіальних громадах.

У виборах 29 жовтня могли взяти участь понад 1,33 млн осіб, тобто близько 4% всіх виборців України. За даними Громадянської мережі ОПОРА, явка склала приблизно 48%.

Експерт із комунікацій Волинського Центру розвитку місцевого самоврядування Олена Кузьмич зауважила, що така кількість виборів в об’єднаних територіальних громадах та високий показник явки, незважаючи на подекуди на складні погодні умови, свідчить про свідомість українців, яка зростає.

ВідеоНайбідніші села України отримали шанс на виживання завдяки об'єднаним територіальним громадам

Протягом дня під час роботи виборчих дільниць спостерігачі фіксували традиційні для українських виборів порушення. Проте загалом, за словами експертів Громадянської мережі ОПОРА, вибори були конкурентними і демократичними. Комітет виборців України у своєму звіті також оцінив вибори як такі, що, в основному, відповідають стандартам вільних та демократичних виборів.

«Вибори на території Волинської області пройшли добре. Щоправда, явка виборців могла би бути більшою, якби не погана погода із шквальним вітром. Подекуди дільничним комісіям довелося працювати з ліхтариками. Але явка склала 52% виборців, незважаючи на дощ та вітер. Особливих скарг підчас виборів не було», — прокоментував заступник голови Волинської ОДА Сергій Кошарук, який опікується в регіоні питанням децентралізації.

Наразі громади пройшли «екватор». У подальшому завдання влади та експертного середовища – допомогти об’єднатися тим, хто ще хоче «встрибнути в останній вагон».

Політична боротьба

Водночас свій «вагон» не хочуть пропустити і політичні партії, які вступили у відчайдушну боротьбу під час виборів в ОТГ.

У Комітеті виборців України повідомляли, що найбільше кандидатів висунули партії «Блок Петра Порошенка «Солідарність» і «Батьківщина».

Голоси на дільницях було підраховано і передано до Центральної виборчої комісії. Політичні партії також отримали копії результатів підрахунку голосів. Проте після цього основні конкуренти – «Блок Петра Порошенка «Солідарність» і «Батьківщина» Юлії Тимошенко – почали озвучувати різні дані.

ВідеоГолосування на Дніпропетровщині: двоє травмованих поліцейських, побиті вікна та димові шашки

Як повідомили у БПП, вони отримали очевидну перемогу на виборах. За уточненими даними, загалом перемогли 111 кандидатів від БПП або понад 55% від загальної кількості обраних голів. З них, зокрема – 16 міських ОТГ, 30 селищних та 62 сільських голів. При чому БПП рахує як голів, висунутих від партії, так і самовисуванців, підтриманих партією. Підрахунок кількості перемог депутатів ще триває.

У повідомленні на сайті БПП наголошується, що «жодна інша політична сила не наближається до цього результату».  «Кандидати від ВО «Батьківщина» за попередніми даними лідирують у 10 ОТГ, «Аграрної партії» – у 5 ОТГ, партії «Наш край» – у 5 ОТГ, «За конкретні справи» – у 3 ОТГ, «УКРОП», «Радикальна партія» та «Сила людей» – по 1 ОТГ», — йдеться у прес-релізі БПП.

Своєю чергою «Батьківщина» має дещо інші дані. У заяві партії Тимошенко йдеться, що перемогу на виборах голів ОТГ здобули 14 кандидатів від «Батьківщини» та 11 самовисуванців, які йшли за підтримки партії. Тож, за підрахунками «Батьківщини», загалом партія має 25 перемог, а не 10, як заявили у БПП. Ймовірно, що БПП, публікуючи результати, не включила до перемог «Батьківщини» 11 самовисуванців, яких підтримала партія.

ВідеоРозвиток територіальних громад гальмує система утримання старої системи влади

Зазначається також, що партія ВО «Батьківщина» висунула своїх кандидатів у 200 об’єднаних територіальних громадах. Крім того, 3 698 кандидатів у депутати міських, сільських та селищних рад, 56 кандидатів на посаду голів – 13 міських, 43 сільських та селищних ОТГ.

У партії УКРОП у свою чергу наполягають, що зайняли четверте місце у виборах ОТГ. За попередніми підрахунками партії, вони провели 282 депутатів у 21 області України. Таким чином, рівень підтримки партії та її представників становить 9,5%, наголосили у прес-службі УКРОПу.

Паралельний підрахунок голосів проводив і Комітет виборців України. За даними КВУ, на виборах сільських, селищних і міських голів перемогли 60 кандидатів від БПП, 13 від «Батьківщини», по п'ять кандидатів від Аграрної партії та партії «Наш край», три кандидати від партії «За конкретні справи» і по одному від партій «Укроп» і «Сила людей».

КВУ вів підрахунок лише серед тих кандидатів, яких безпосередньо висувала партія, не враховуючи підтриманих партіями самовисуванців. Зокрема, голова КВУ Олексій Кошель наголосив, що не поспішав би робити висновок про те, що найбільше переможців є самовисуванцями, «оскільки БПП і «Батьківщина» заявили про значну кількість кандидатів, яких підтримали (але не висунули) ці політичні сили».

Попередні результати волевиявлення в громадах, надані регіональними Центрами розвитку місцевого самоврядування, можна переглянути за посиланням. 

Офіційні результати будуть оголошені лише за кілька днів. За законом, у ЦВК є час до 3 листопада у випадку з місцевими головами й депутатами, обраними в одномандатних виборчих округах, та до 8 листопада – щодо депутатів у багатомандатному виборчому окрузі. 

Проте зробити певні висновки політологи можуть вже за попередніми результатами, згідно з якими очевидна перемога провладної БПП. Водночас думки щодо результатів «Батьківщини» розділилися. Одні оцінюють їх як доволі високі, що вказує на зростання протестних настроїв. Інші кажуть, що таких результатів замало для опозиційної партії, яка претендує на роль найбільшої політичної сили в країні.

За кілька днів до виборів в ОТГ, Юлія Тимошенко порівняла їх із першим кроком до президентського крісла. «Вибори у 201-й ОТГ, які відбудуться 29 жовтня – це не лише вибори в об’єднаних громадах, адже вони, по суті, стануть першим туром президентських і парламентських виборів», — заявила Тимошенко 26 жовтня в ефірі телеканалу «112 Україна».

Тож, можна констатувати, що «перший президентський тур» для лідера «Батьківщини» не став виграшним.

Історичні вибори громад в Україні. Політологи пояснили вибір українців

Сергій Постоловський, політичний консультант:

— Більш менш висока явка пояснюється тим, що це були місцеві вибори. Якщо говорити про партійні вподобання, то є тенденція до зростання протестних настроїв. Про це свідчать доволі високі результати партії «Батьківщина». Водночас ці протестні настрої виражаються саме у формі волевиявлення. Тобто передчасно говорити про акумуляцію їх у певні дії, наприклад, масові заворушення або новий Майдан.

Крім того, «Блок Петра Порошенка» має своє електоральне ядро. Тобто є люди, які завжди схильні голосувати за владу, незважаючи на назву партії. 

Також потрібно зауважити, що на цих виборах до ОТГ люди орієнтувалися не так на партійну приналежність кандидатів, як на особистості самих кандидатів. Дуже багато кандидатів пройшли на голови ОТГ як самовисуванці.

І я би не говорив про ці вибори як про фундамент чи сходинку перед майбутніми парламентськими і президентськими виборами, тому що це зовсім інші речі. Я не думаю, що результати місцевих виборів сильно впливатимуть на результати майбутніх парламентських чи президентських виборів.

Історичні вибори громад в Україні. Політологи пояснили вибір українців

Тарас Березовець, політтехнолог:

— На цих виборах ми не побачили нічого дивного. Мені здається, що їхні результати мають стати крижаним душем для опозиції, яка захопилася блокуванням магазинів «Рошен» й імітацією бурхливої діяльності у той час, як влада спокійно збиває всі їхні фігури і виграє вибори. Тому ця кампанія виявилася надзвичайно вдалою для влади. Не справдилися також і прогнози про те, що рейтинг президента падає.

Якщо аналізувати результати опозиційних сил, то бачимо, що «Батьківщина» виступила надзвичайно невдало на цих виборах. Хоча у мажоритарній складовій вона традиційно виступали достатньо непогано.

Загалом результати виборів — це чіткий сигнал того, що суспільство розчароване як діями влади, так і діями опозиції. А в таких умовах зрозуміло, що представники влади святкуватимуть перемогу, адже мають адміністративний ресурс і яскравих кандидатів на місцях.

Але для «Батьківщини» це провальний результат як для опозиційної сили, яка зараз претендує на те, щоб стати найбільш популярною політсилою України.