Автор скандальної доповіді про двигуни у КНДР не впевнений, що постачальником є Україна

Майкл Еллеман не вважає уряд України причетним до постачань.

Майкл Еллеман, автор скандальної доповіді про двигуни у КНДР, заявив, що не впевнений, що джерелом технологій для Північної Кореї є Україна. При цьому він спростував свою участь у російській провокації щодо дискредитації України, у чому його звинуватив секретар РНБО Олександр Турчинов.

Про це експерт сказав в інтерв’ю Голосу Америки.

ВідеоАвтор статті про українські двигуни для північнокорейських ракет відмовився від власних звинувачень

«Я не контактую із будь-якими росіянами. Я не фанат Путіна. Я маю симпатію до України та співчуваю їй через анексію Криму. Я не беру участі в агітації, пропаганді, які спонсорують росіяни. Я не думаю, що The New York Times беруть участь у чомусь подібному. Якщо прочитати те, що я написав, то я висловлююсь дуже чітко — ми невпевнені, що Україна є джерелом технологій. Це може бути Росія», — сказав він.

У своїй доповіді Майкл Еллеман зазначає, що двигуни для північнокорейських ракет могли надійти з України або Росії, але, на його думку, «виходячи з того, що я знаю, а дуже багато лишається мені невідомим — більш ймовірно, що технології надійшли з України, ніж з Росії».

При цьому він не вважає уряд України причетним до можливих постачань двигунів до Північної Кореї.

«Я підозрюю, що їх було отримано через незаконні канали. Не думаю, що уряди Росії чи України брали би участь у цьому. Обидва уряди мають хорошу репутацію у питанні недопущення поширення чутливих технологій. Зокрема, уряд України заарештував у 2012-му році кількох громадян Північної Кореї, які цікавилися технологіями, які мали у КБ «Південне», — сказав Майкл Еллеман.

«Я звісно вважаю, що уряди не брали у цьому участі і найбільш ймовірно це відбулося через незаконні мережі торгівців зброєю, кримінальних банд та ін.», — додав він.

Еллеман під час свого дослідження дійшов висновку, що, скоріше за все, у постачанні двигунів брав участь хтось із «Південмашу».

«КБ «Південне» знаходиться у скрутній економічній ситуації, тож, ймовірно, є співробітники, незадоволені своїм становищем. Ті ж охоронці на підприємстві. Це не означає, що я на когось вказую конкретно. Суть у тому, що існує майже нескінченний набір варіантів, якщо перелічити людей, які знали про наявність цих технологій у КБ «Південне», — сказав експерт.

Також Еллеман припустив, що «могло мати місце викрадення зі зламом, яке не помітила охорона», адже йдеться про предмети, які не використовувались понад 10 років.

ВідеоАмериканські ЗМІ допускають, що українці роблять двигуни для північнокорейських ракет

 

Нагадаємо,  14 серпня американське видання New York Times із посиланням на експертний аналіз і оцінки з боку американських спецслужб повідомило, що успіх Північної Кореї в тестуванні міжконтинентальної балістичної ракети став можливим завдяки придбанню потужних ракетних двигунів на чорному ринку, швидше за все, з українського заводу.

Секретар РНБО Олександр Турчинов наголосив, що підприємства українського оборонного та авіакосмічного комплексу не постачали зброю та військові технології до Північної Кореї. 

В українській компанії «Південмаш» заявили, що стаття New York Times має провокаційний характер і додали, що факти, викладені в публікації, не відповідають дійсності. Зокрема, «Південмаш» не є основним виробником ракет для РФ і взагалі не постачає до РФ ані ракети, ані їхні деталі та складальні одиниці, у тому числі, ракетні двигуни, а також немає жодного стосунку до ракетних програм КНДР. 

Експерт Майкл Ельман, на основі слів якого була написана стаття, наголосив, що не вірить в те що українська влада знала чи сприяла тому, що двигуни походять з України.