У 2019 року в Україні інтернет стане дорожчим. Ринок уже перенасичений провайдерами, тому працювати за нинішніми цінами стає просто невигідно. Ера відносно дешевого інтернету добігає кінця і вже в середині цього року українці платитимуть більше.

На скільки підвищиться вартість інтернету і в чому причини подорожчання — з’ясовував OBOZREVATEL.

Головне:
До середини року вартість інтернету підвищиться на 20%;

Причини: висока конкуренція на ринку, прив’язка до іноземної валюти, підвищення цін на електроенергію і паливо;

Найближчими роками частину провайдерів буде ліквідовано. На ринку залишаться лише великі компанії;

Чому інтернет коштуватиме дорожче?
Тут є кілька причин.

По-перше, на ринку занадто багато інтернет-провайдерів, тому конкуренція щороку зростає. Якщо великі оператори за рахунок великої клієнтської бази ще можуть втриматися на плаву, то частина дрібних компаній виходить фактично в нуль.

За словами експерта у сфері інформатизації Романа Химича, в Україні існують сотні інтернет-провайдерів. Частина з них діє як прокладки для незаконного «відмивання» грошей, частина просто працює у збиток. Серйозних гравців, які не просто виживають, а розвиваються, не так багато, не більше 3-4.

«В Україні ціни на телеком одні з найнижчих у Європі і світі. Те, що у нас заведено хвалитися чи радіти, то це від хитрості розуму… Ми найбільша країна за територією у Європі і для того, щоб покрити всі регіони, потрібні гроші. Їх взяти нема де, крім як з кишені абонентів», — вважає Химич.

Глава інтернет-асоціації України Олександр Федієнко пояснює, вартість послуги залежить від курсу валют, вартості оренди, а також від цін на електроенергію. У нашій країні це досить нестабільні компоненти, тому і ціни вже стрімко зростають.

«Перше, провайдер залежить від курсу долара, адже сам інтернет він купує у валюті поза межами країни. Коли починається зростання курсу, різницю треба десь компенсувати, оператори раніше брали гроші з власного прибутку, але так робити завжди не можна. Друге — зростання вартості електроенергії. Третє — для підключення нових абонентів технічні групи користуються автомобілями, відповідно паливо не дешевшає. До того ж зараз оренда виростає в геометричній прогресії», — розповів OBOZREVATEL Федієнко.

На скільки саме?
Як зазначено вище — в Україні один з найдешевших інтернетів у світі. Ресурс Howmuch підрахував, що на початок 2018 року інтернет в середньому коштував 5,46 доларів (~150 грн). До порівняння, в сусідніх країнах ціни вищі: Молдова 11,3 долара (~315 грн), Росія 10,35 (~290 грн), Білорусь 12,77 (~350), Румунія 14,27 (~400 грн). До слова, дешево інтернет коштує і в Ірані ~160 грн.

Але вже до середини 2019 року середня вартість інтернету в Україні зросте. За попередніми даними, підвищення буде приблизно на 20%. Тим більше, що про таке рішення вже офіційно заявив один з найбільших провайдерів країни «Воля». В цілому підвищення буде на 15-20% вже з 1 лютого.

«Підвищення вже почалося ще з кінця 2018 року. Оператори вже підняли тарифи на 10-15%. Тенденція така, що в кінці минулого року відсоток тих провайдерів, які підняли ціну вище, ніж в кінці 2017-го. На скільки вони виростуть до середини 2019 року? Не менше ніж на 20%. Не кажу, що станеться всюди, але якоїсь миті ціна просто вирівняється. Чи не буде так, що один пропонує за 100 мбіт/с 70 гривень, а інший 150», — вважає Олександр Федієнко.