В історії України відомо чимало славетних імен «народних месників» та «благородних розбійників», які намагались відновити соціальну справедливість, грабуючи багатих та роздаючи награбоване бідним. Пригадаймо хоча б Семена Гаркушу, Максима Залізняка, Івана Гонту, Устима Кармалюка, Лук’яна Кобилицю та багатьох інших. Та чи не найвідомішими серед них стали так звані опришки.

Опришки – це учасники селянського повстанського руху в Галичині, на Закарпатті та Буковині проти польських шляхтичів, угорських феодалів, молдавських бояр, а згодом і проти австрійської адміністрації.

Сьогодні багато хто пов’язує цей рух опору поміщицькому свавіллю насамперед з іменем Олекси Довбуша, який діяв у середині XVIII століття.

Однак насправді опришківський рух тривав кілька століть і, без перебільшення, має бути занесений до Книги рекордів Гінесса, як найдовший за всю історію людства озброєний соціальний спротив.

Чи знаєте ви, наприклад, що перше повстання опришків було зафіксоване у 1498 році? А знаєте коли вбили останнього опришка? Не повірите — Миколу та Юрія Шугаїв було убито 19 серпня 1921 року. Микола Шугай став загальновідомим завдяки пригодницькому роману чеського письменника Івана Ольбрахта «Микола Шугай — розбійник», вперше виданого 1933 року. А ось в Україні його майже забули.

Що ж стосується Олекси Довбуша, то він просто найбільш відомий серед опришків. Олекса почав опришкувати у 1738 році разом з братом Іваном. Але ми не переповідатимемо його історію, бо вона загальновідома.

Отже історія опришківського руху налічує принаймні 423 роки! Як вам така тривалість повстань? Жоден народ світу не зможе навести приклади настільки тривалого повстанського руху. Карпати з околицями – вони ж великі, заховатися є де. Загони опришків у різні часи нараховували від кількох чоловік до десятків тисяч. І якщо на початку їхнього існування використовувалися луки, арбалети, списи, ножі та бартки (топірці), то загін Миколи Шугая нараховував до ста бійців і був озброєний кулеметами та снайперськими гвинтівками.

Мабуть тому невипадково саме в цих місцях уже в середині ХХ століття виник, ще один повстанський рух, відомий як Українська повстанська армія. Існує легенда, що молодший брат Миколи Шугая – Петро — воював в УПА…

Тож, як бачимо, повстанський рух в Україні має давні безперервні традиції і спадкоємність поколінь.

Володимир Селезньов