Після кесаревого розтину наступна вагітність має бути лише запланованою і проходити під наглядом лікарів. Ти вже пережила кесарів розтин і тепер знову хочеш завагітніти? Дізнайся, які обстеження тобі треба пройти та як підготуватися до пологів.

Вагітність після кесаревого розтину: як краще народжувати: роды, кесарево сечение

Найважчий наслідок кесаревого розтину – рубець, який залишається на матці, й під час наступної вагітності та пологів може розійтися, спровокувавши катастрофу – загибель малюка і мами. Тому після кесаревого розтину лікарі рекомендують утримуватися від повторної вагітності 2 роки, протягом яких формується "повноцінна" тканина рубця.

Як підготуватися до вагітності після кесаревого

Оптимальний термін між першою та другою вагітністю – не менше, ніж 2-3 роки. Проте дуже великий проміжок між першою та другою вагітністю (10 років і більше) може стати вирішальним аргументом на користь повторного кесаревого розтину через вік майбутньої матері.

Після кесаревого розтину дуже важливо, аби повторна вагітність була запланованою і відбувалася правильно.

Ще до її настання необхідно звернутися до лікаря, щоб він об'єктивно оцінив рубець. Для цього зараз користуються такими методами, як гістерографія та гістероскопія.

Гістерографія – це рентгенівські знімки в прямій і бічній проекціях, отримані після введення в матку контрастної речовини. Проводити це дослідження можна не раніше, ніж через 6 місяців після операції, а інколи й пізніше.

Гістероскопія – це візуальний огляд і вивчення рубця на матці. Проводиться гістероскопія за допомогою ендоскопа, введеного в порожнину матки через 8-12 місяців після операції.

Найсприятливіша картина, якщо рубця на матці практично не видно. Це свідчить про максимальне відновлення організму. Також важливо, щоб лікарі визначили, з якої тканини сформувався рубець. Краще, коли переважає м'язова тканина, а не змішана і тим більше не сполучна.

У кінці першого року після операції бажано провести обидва ці дослідження або хоч одне з них. Вважається, що рубець остаточно формується до кінця першого року після кесаревого розтину і далі не змінюється.

При плануванні повторної вагітності гістероскопія обов'язкова. Лише після цього обстеження стане зрозуміло, чи можлива вагітність взагалі. Нагадаємо, що вагітність жінки з рубцем зі сполучної тканини небезпечна для життя як матері, так і майбутньої дитини.

Якщо причина першого кесаревого розтину не усунена (наприклад, сильна короткозорість мами), то звісно, другі пологи будуть лише оперативними, тобто шляхом кесаревого розтину.

Якщо причиною кесаревого розтину було неправильне положення дитини, то другі пологи можуть бути самостійними, але рішення про спосіб пологів приймає акушер, який за тобою спостерігає.

Унаслідок небезпеки вагітності з рубцем на матці, лікарі вважають, що 3 кесаревих розтини – це допустимий максимум. Кожна наступна операція відбувається важче за першу і для хірурга з технічної точки зору, і для мами з дитям.

Як народжувати повторно після кесаревого розтину

У той же час повторний кесарів розтин у вагітної з рубцем на матці, за відсутності абсолютних показів до цієї операції, зовсім не є безпечною альтернативою природним пологам. Щобільше, саме природні пологи після кесаревого розтину сучасна медицина вважає безпечнішими як для матері, так і для дитини.

Головна перевага повторних природних пологів після кесаревого розтину в тому, що так можна уникнути ризиків післяопераційних ускладнень. Крім того, організм після природних пологів відновлюється швидше.

Звичайно ж, йдеться лише про ті випадки, коли абсолютні покази лікаря щодо кесаревого розтину відсутні. Чи можливі природні пологи після кесаревого розтину – це залежить від типу кесаревого розтину, який зробили при перших пологах.

Обстеження при вагітності після кесаревого

Вагітність у жінки, яка перенесла кесарів розтин, відбувається практично так само, як і в тих, хто народжував природним шляхом. Важливо відразу ж знайти свого лікаря, який підтримає твоє бажання народжувати природним шляхом. Причому на природні пологи повинна погодитися не лише лікар з жіночої консультації, але і лікар із стаціонару, який прийматиме пологи.

Під час вагітності рубець на матці досліджують за допомогою УЗД. Дослідження проводиться з 35-го тижня приладом, обладнаним вагінальним датчиком. Після 35-го тижня вагітності лікар вже може сказати, чи можливі пологи природним шляхом. Для цього він оцінює розміри малюка, його положення, передлежання, а також стан рубця і розташування плаценти.

Як народжувати після кесаревого

Якщо під час вагітності лікар вибрав природні пологи, то, як правило, проводяться планові пологи. Хоча лікарі все ще сперечаються із цього приводу. Таку вагітну заздалегідь госпіталізують, їй проколюють міхур і штучно викликають пологи.

Це робиться для того, щоб пологи відбулися вдень, коли на місці знаходиться вся лікарська бригада. Такий перебіг пологів необхідний для безпеки породіллі і плоду. При цьому операційна знаходиться в стані повної готовності до того, що доведеться робити екстрений кесарів розтин.

Опоненти такого підходу до пологів після кесаревого розтину стверджують, що для жінки з рубцем на матці особливо важливо, аби пологи не стимулювали, і важливо це саме для того, аби запобігти можливим ускладненням.

Річ у тому, що єдиним, але смертельно небезпечним ускладненням подібних пологів може бути розрив матки по рубцю. І його ризик мінімальний при плавному розкритті шийки матки, тобто при максимально природних пологах без медичного втручання.

Звичайно, відбуваються такі пологи довше за звичайні, вести їх потрібно дуже дбайливо. Після народження плаценти рубець обстежується зсередини під загальним знеболюванням.

Але приймати рішення повинен лікар, який спостерігає вагітну і прийматиме пологи.