Помилкові, або тренувальні перейми відчуває майже кожна вагітна жінка. Це відчувається, як напруга м'язів живота, незначна його болючість, і часто схожа на справжні перейми. В тих, хто носить вже не першу дитину, тренувальні перейми можуть бути сильнішими, ніж у першу вагітність.

Тренувальні (Брекстона-Хікса) перейми

Ми розповімо в цій статті, як зрозуміти, що це просто «тренування», чому воно виникає і як не сплутати це явище з початком пологів.

Що таке помилкові перейми?

Раптові «закам’яніння» живота або помилкові перейми лікарі називають переймами Брекстона-Гікса (Хікса), за ім’ям лікаря-гінеколога з Великої Британії, який вперше описав це явище. Вони виникають у другій половині вагітності в багатьох, але не у всіх жінок, і зазвичай стають частішими вже ближче до пологів.

Тренувальні перейми відчуваються, як тонус матки. Живіт при цьому може стати твердим, що можна помацати рукою. Триває це явище не дуже довго – від декількох секунд до двох хвилин, і не повторюється ритмічно, як при пологовій діяльності.

Після таких переймів матка розслабляється, і наступного її напруження може вже не бути. Інколи перейми Брекстона-Хікса у вагітної можуть викликати дискомфорт і мати болісний характер. Але, на відміну від справжніх, вони не ведуть до розкриття шийки матки і до пологів.

Лікарі вважають, що вони готують жінку до пологів. Матка при них немов «тренується» скорочуватися, тому їх і називають «тренувальні перейми». Після 36-го тижня вагітності помилкові перейми стають частішими, і багато жінок, відчуваючи їх, можуть думати про те, що, можливо, їм пора збиратися в пологовий будинок.

Чому і у кого виникають перейми Брекстона-Хікса?

Основна версія виникнення тренувальних переймів – це зміна гормонального фону вагітної під час виношування дитини. Також багато хто вважає, що матка ніби «тренується» перед пологами. Але жінки зауважують, що така напруга може виникати цілком передбачувано, і у неї деколи бувають причини.

Наприклад, майже всі вагітні зауважують, що після заняття любов'ю й оргазму живіт кам'яніє і напружується, тому хвилюються, чи не є це небезпечно для дитини. Якщо немає загрози передчасних пологів або переривання вагітності, то це не лише не небезпечно, але навіть і корисно, оскільки позитивні емоції, близькість з партнером і гормони, які виділяються під час сексу, дуже корисні. А під час помилкових переймів плацента краще насичується киснем.

Також помилкові перейми можуть виникнути під час фізичної активності – довгої прогулянки, занять фізкультурою і так далі. Старайтеся не переборщити зі спортом, але і не уникайте його цілком. Невелике щоденне навантаження вагітним дуже корисне.

Хвилювання і стреси також призводять до напруги в області живота. В більшості випадків це безпечно, але краще уникати сильних негативних емоцій у вагітність.

Переповненість сечового міхура також може привести матку в тонус, оскільки він тисне на неї і тим самим стимулює її м'язи. При його спорожненні затихають і помилкові перейми.

Що може спровокувати помилкові перейми Брекстона-Хікса: 

  • заняття сексом,
  • спорт і фізична активність,
  • хвилювання і стреси,
  • переповненість сечового міхура.

Як відрізнити тренувальні перейми від справжніх?

Одна з найголовніших особливостей помилкових переймів – це їхня нерегулярність. Вони можуть виникати часто, особливо в останній місяць, але між ними немає чіткого часового діапазону. І навіть, виникнувши кілька разів підряд протягом години, вони потім згасають і можуть дати про себе знати через кілька годин або навіть наступного дня.

Друга ознака – це слабка чутливість. Хоча багато вагітних говорять, що відчувають перейми Брекстона-Хікса досить сильно, і вони приносять біль і дискомфорт, зі справжньою пологовою діяльністю їх не сплутати. Хоча з початком пологів можна. Як їх відрізнити? Орієнтуйтеся на те, що та сила напруги, яка викликає болючість під час тренувальних переймів, не зростає з часом. Це означає, що треті перейми за годину або за день будіть такі ж сильні, як і перші.

Жінкам, які ще не народжували, буває складно визначити, що відбувається з їхнім організмом, особливо якщо вони щосили чекають пологів. Тому такі вагітні можуть панікувати і думати, що вже пора в пологовий будинок під час кожного прояву тренувальних переймів.

Для того, щоб не хвилюватися особливо сильно, можна починати засікати час переймів. Якщо вони повторюються з різними проміжками та їх менше, ніж 4-5 на годину, то, скоріш за все, народжувати вам не сьогодні.

Тренувальні (Брекстона-Хікса) перейми

Постарайтеся розслабитися, прийняти теплий (не гарячий) душ або ванну. Вода заспокоїть вас і тренувальні перейми затихнуть. Будьте упевнені – якщо у вас почнуться пологи, то ванна їх не зупинить.

Аналізуйте, коли у вас виникають перейми Брекстона-Хігса. Якщо після сексу, вранці, перш ніж ви помочилися, після походу по магазинах – то це достовірна ознака, того, що ви їх самі викликали.

Чи можуть помилкові перейми перерости в справжні?

Помилкові перейми так і називаються тому, що не ведуть до розкриття шийки матки і пологів. Але пологи теж можуть початися з відчуттів, схожих на ті, які ви відчували декілька місяців з різною регулярністю. Тому бути уважними до себе не зашкодить.

У справжніх пологах сила і болючість переймів і проміжки між ними наростають. Може відбутися вилив вод, відходження слизової пробки, з'являються болі в попереку. Інколи трапляється розлад шлунку. Вагітну рве, а від надлишку гормонів у неї може бути рідкий стілець.

Ознаки справжніх родових переймів:

  • болючість,
  • регулярність,
  • проміжки між ними поступово скорочуються,
  • до переймів приєднуються такі симптоми, як підтікання вод, відходження пробки, болі в попереку, зміна стільця.

Справжні перейми, до речі, також можуть бути не сильно болючими, адже це залежить від індивідуальних особливостей жіночого організму. Але їх тривалість і частота збільшуватимуться все одно.

Для тих, хто любить все контролювати, в мережі інтернет є спеціальні програми «рахівниці переймів». Вони основані на тому, щоб відстежити тривалість і частоту переймів і підказати жінці, що їй пора збиратися в пологовий будинок. Вагітній потрібно лише натискати на кнопку на початку перейми і в її кінці. Це може робити для вас і близька людина. Тоді буде наочно видно, скільки секунд або хвилин триває перейма, і які проміжки між ними.

До речі, відсутність або наявність помилкових переймів не є свідченням, що вагітність протікає правильно. Тому, якщо ви за 9 місяців жодного разу не відчували такі «тренування», приводів хвилюватися немає. Під час пологів ви надолужите згаяне.