Ось і я приєдналася до мам, які страждають симфізитом при вагітності. Симфізит – це коли у вагітної болять лобкова кість і кістки тазу.

Живу я в Лондоні, і мене швиденько відправили до фахівця. І ось що мені розповіли, а також дали почитати брошуру.

Симфізит: що робити і чи можна народжувати?

Симфізит – стан дуже поширений. Він буває в 50-70% вагітних. Лише виражається різною мірою, від легкої (коли стегна болять, якщо спите на боці) до важкої – коли людина коротає останні тижні вагітності на милицях.

Він неприємний, але не страшний, і минає сам по собі недовго після пологів.

Чим викликаний сімфізит?

Викликаний симфізит гормоном релаксином, який розслабляє всі зв'язки організму при вагітності, у тому числі зв'язки кульшових суглобів, щоб ті розійшлися і пропустили дитину.

Ще однією причиною є той факт, що дитя тисне на м'язи, особливо страждають м'язи тазового дна (це м'язи, які ми використовуємо для того, щоб не обмочитися, наприклад) Плюс такі причини, як розташування немовляти, постава, травми у минулому.

На жаль, якщо у вас уже колись був симфізит, то ймовірність його повторення при подальших вагітностях майже гарантована.

При моїй першій вагітності я відчувала себе прекрасно, лише стегна боліли, коли спала. При другій – болять і стегна, і лобкова кістка, і поперек, і ногу за ногу не перекинеш без болючих відчуттів. Але, на щастя, кістки не розбалансовані (коли одна стає вище або нижче за іншу). У таких випадках суглоби так труться, що жінки і ходити не можуть. На милицях доводиться шкандибати або навіть тимчасово (до пологів) пересаджують в інвалідну коляску.

Як ставлять діагноз?

Мене скерували до фахівця-фізіотерапевта, який спеціалізується на проблемах, пов'язаних з вагітністю. Вона мене детально розпитала про характер і місця болю, а також оглянула. Цікаво було побачити, наскільки легше мені було піднімати пряму ногу вгору лежачи на спині, коли вона міцно стискала мені стегна. Загалом – класичний симфізит – середній ступінь (3 з 5).

Як боротися?

Вилікувати симфізит – не вилікуєш – сам мине після пологів, а ось полегшити його можна.

1. Вправи

Мені порадили робити 3 вправи. Класичну кішку – стоячи на колінах спинку вигинаєш вгору-вниз по одній хвилині 3-5 разів на день.

Потім мушлю, коли лежиш на боці із зігнутими ногами і ногу так хитро піднімаєш. Толком не опишеш, треба показувати. 10 разів, 3-5 разів на день.

І обов'язково – 3 рази на день робити вправи для м'язів тазового дна. 

2. Поведінка

  • Уникати робити те, що спричиняє біль. Я, наприклад, не можу довго ходити, особливо з коляскою.
  • Уникати навантажень, які передбачають «перекручування» торсу. Наприклад, не пилососити і в супермаркетах важкі візки не тягати.
  • Намагатися поменше піднімати тягарі (легко сказати, а куди сина старшого подінеш?)
  • Розосереджувати навантаження. Тобто не затіювати генеральне прибирання в суботу, а робити все потроху раз-два на день.
  • Відпочивати.
  • Змусити чоловіка робити масаж попереку.
  • Пити знеболюючі, якщо зовсім важко (наприклад, я прокидаюся від болю в стегнах), тому п'ю парацетамол, один з небагатьох знеболювальних, нешкідливий для вагітних. 
  • Теплу грілку на поперек.
  • І (не падайте, моя мама в шоці!) лід на лобкову кістку.
  • Спати з подушкою між колінами.

Головне, потрібно правильно вставати і сідати. Основне правило, як вони його назвали, правило 50-фунтової купюри. Ви сидите на стільці-дивані. Потрібно встати. Уявіть собі, що у вас між сідницями і між колінами затиснуто по 50-фунтової купюрі. Тепер спробуйте встати. Легше набагато!

З ліжка вставати із стиснутими колінами. Перелягти на бік, стиснути коліна, допомогти собі встати рукою. Загалом, жодних стрибків і розставлених колін!  Бандаж можна носити, але такий, який стискує стегна, тобто як міні-спідниця. Мені дали міцну і широку еластичну гумку, яка охоплює таз.

Пологи

Я природньо задумалась над питанням, а як з цією проблемою народжувати. І чи можна народжувати взагалі?

Відповідь була – природньо можна. А для чого ж кістки розходяться? Лише потрібно уникати поз, коли розставлені ноги. Ідеальними позами для пологів з симфізитом є на колінах і стоячи. Уникати пологів у кріслі та накарачках. (Тут не роблять оглядів на кріслі взагалі, але я так вважаю, що їх теж потрібно уникати).

Ну що ж, спробуємо!

Автор: Марина Kalland