От ви і відзначили перший в житті день народження вашого малюка. Хтось скаже, що одна свічка на тортику – це замало, але для дитини та молодих батьків ці 12 місяців – велика відстань. За цей час малюк майже у п’ять разів збільшив свою вагу та зріст, отримав масу умінь, навичок, знань. Цей запас стане базою для його соціального життя на довгі роки.

Що вже повинен вміти малюк у віці одного року, нам розповідає молодший науковий співробітник Державної установи «Інститут педіатрії,  акушерства і гінекології Національної Академії наук України», лікар-педіатр медичної мережі «Добробут», Людмила Григорівна Кузюк

Що повинна вміти дитина в один рік

Психо-моторний розвиток дитини залежить від її фізичного розвитку. Якщо дитина на першому році життя нормально набирала у вазі, то в середньому у рік вона важитиме близько 10 кілограмів та матиме зріст близько 74 см. Але в кожної дитинки свій «коридор» показників росту та ваги. Лікар-педіатр оцінює ці показники згідно індивідуального графіка: від народження і до року. Деякі діти можуть мати в рік 12 кілограмів ваги – і для них це буде нормою, у той час як інші – лише 9. І це для них також  буде норма.

Психомоторний чи кінетичний розвиток дитини залежить від того, як малюк розвивався до року. Середньостатистична дитина в цей час починає ходити. Хтось – трохи раніше, хтось – пізніше. Якщо батьки займаються з дитиною плаванням, гімнастикою, то є імовірність, що така дитина буде розвиватись краще і почне самостійно ходити раніше.

Десь у 8-9 місяців вона вже ходить самостійно, а у рік – бігає і вміє все решта. Як би там не було, але в 12 місяців дитинка ходить вже самостійно або при підтримці за ручку, чи пересувається вздовж дивана. До цього віку вона вже навчилася активно повзати, активно сідати, вставати, перелазити через різної висоти перешкоди, повертатися в різні боки.

В рік дитина вже розуміє, що їй кажуть, знає близько 10 слів – складів. Розуміє, коли їй говорять: «дай», «принеси», і виконує прохання. Може показати частини тіла, тварин. Може сказати, наприклад, як собачка гавкає. Річна дитина вміє гратись іграшками, складати пірамідку, ховати і знаходити предмети, може ділитися іграшками з іншими дітьми, гарно сміятися.

Дітки в цьому віці дуже люблять, коли їх хвалять; вони добре усвідомлюють значення слів мама, тато, баба, гарно розпізнають рідних і близьких. Дитина вже добре грається з однолітками або з іншими дітьми, часто повторює те, що роблять мама або тато.

Зазвичай, малюкам подобається гратись не тими іграшками, які їм купляють батьки, а каструлями, ложками, шумівками. Вони обожнюють товкти, пересипати, говорити на своїй мові в телефон, копіюючи дії дорослих. Хлопчаки та дівчата водять машинки чи коляски, заколисують ляльок. В цей час вони соціалізуються, починають гратися з дітьми в пісочниці: хтось дає лопатку, хтось, навпаки, може забрати. Іде обмін досвідом з іншими. Є дітки, які люблять спостерігати за іншими, а є, навпаки, ті, що беруть активну участь у грі, проявляють ініціативу, або ж полюбляють все розвалювати.

Поради, як допомогти дитині розвиватися

З річною дитиною потрібно багато розмовляти, розказувати віршики, співати. Прогулююсь по вулиці, весь час розповідайте малюкам, що бачите: от там зелені листочки, жовте сонечко, червона гойдалка. Дуже корисно малювати пальчиковими фарбами: це розвиває тактильну чутливість і  відповідні півкулі головного мозку.

Можна пересипати з посудинки в посудинку фасолинки, крупи, камінчики, пробки. Але слідкуйте, щоб крихітні предмети не опинилися у роті дитини. Граємось обов’язково під наглядом батьків. Для розвитку дитини є іграшки-сортери. Придбайте їх для малюка. Треба пояснювати дитині, що це трикутник, це квадратик. Вони ще не усвідомлюють форми, але вже розуміють і  здатні запам’ятати.

Затримка розвитку

Якщо мама бачить порушення координації, наприклад, дитина погано заходить на сходинки, часто спотикається, то треба показати малюка ортопеду або неврологу. Можливо, у малюка неправильно формується стопа чи кульшовий суглоб, або ж присутні якісь неврологічні порушення.

Повести малюка до лікаря треба і у випадку, коли у віці 12 місяців він ще не володіє багатьма перерахованими вище навичками. Якщо невролог знаходить якісь порушення, то спостерігає якийсь період. Або ж відразу призначає медикаментозне підкріплення, в залежності від ступеня відставання. Взагалі, при будь-якій затримці стато-кінетичного чи мовного розвитку, треба знайти причину. Лікар звертає увагу, що було в анамнезі: яка була вагітність, як проходили пологи, як дитина розвивалась у перші місяці життя. Чи затримка з’явилась спонтанно, чи, можливо, дитина десь впала, або  вдарилась. Якщо мови ще немає в 12-15 місяців, то зволікати з походом до спеціаліста не варто. Зрештою, профілактичний огляд малюків неврологом обов’язковий в 1 рік.

Підготувала Вікторія Астахова