Народження свого малюка жінки чекають з хвилюванням, страхом і надією. Кожна вагітна, навіть та, яка вже має діточок, все одно переживає перед майбутніми пологами і знає, що потрібно добре підготуватися до цього процесу. І, хоч тіло майбутньої матері «знає», як народжувати на глибинному рівні, все одно жінкам потрібно знати про те, як допомогти собі зробити пологи простішими, легшими та безпечнішими.

Особливо важливим є правильне дихання при пологах – на переймах і потугах. Адже від дихання залежить і загальний стан жінки, і кількість кисню, яка поступає до дитини, і сила переймів плюс уміння повноцінно відпочити перед ними. Ми розповімо, як правильно треба дихати при пологах, щоб вони пройшли успішно і, можливо, навіть приємно.

Правильне дихання при пологах

Навіщо правильно дихати в пологах?

Дихання під час пологів – це процес, який насичує кров киснем і, по суті, підтримує в нас життя. Зазвичай ми не звертаємо уваги на нього. Та варто нам випробувати фізичне навантаження або стрес – як дихання збивається, з’являється задишка. Ми задихаємося і кажемо, що «буквально перестали дихати від жаху».

Пологи ж – це стрес для всього організму, адже це серйозне фізичне навантаження. А ще це випробування для психіки жінки. Крім того, що вона схвильована тим, що пологи вже почалися, перейми і відкриття шийки матки можуть викликати досить сильні болісні відчуття. І, якщо у цей момент від жаху затримувати дихання, стискуватися – то малюку поступатиме менше кисню. М'язи самої породіллі будуть затиснуті та їй буде набагато болючіше. Вийде замкнене коло.

Жінка перестає дихати від болю і біль стає сильнішим, страх перед наступними переймами збиває дихання і все повторюється. Тому на курсах підготовки вагітних так багато часу приділяють правильному диханню і розслабленню. Якщо ж дихати правильно, то біль під час переймів біль стає меншим. Навіть через те, що фокус уваги направлений на ритм дихання, самі пологи можуть пройти швидше.

Жінка насичує кров киснем і м'язи матки скорочуються краще. Крім того, діафрагма працює таким чином, який теж сприяє швидшим і легшим пологам. Правильний ритм розслаблює, а рівне дихання між переймами дає породіллі можливість добре відпочити і набратися сил.

Як дихати в пологах правильно?

У кожен період пологів потрібно дихати по-різному. Тому краще за все почати тренуватися хоч би за декілька місяців до цього. Уважно слухайте вашого вчителя, дивіться уроки по відео, а головне – практикуйте різну техніку, щоб вона стала навиком.    Поки перейми ще не дуже сильні, добре допомагає їх пережити дихання за рахунком. Вдихати потрібно носом, рахуючи до чотирьох, а видихати, рахуючи до шести. Максимально зосередьтеся на тому, щоб все робити правильно і перший період пологів мине просто та легко.

Коли перейми стають більш відчутними та регулярними, то можна переходити на спосіб дихання, який називають «по-собачому». Це часте поверхневе дихання. Трохи відкривайте рота, стежте, щоб губи були розслабленими і дихайте глибоко, але часто.

Перед самими потугами перейми можуть бути дуже сильними та болісними. Щоб проминути цей етап з честю і якомога простіше, потрібно дихати за допомогою носа, роблячи довгий видих, склавши губи трубочкою. Інколи допомагають глибокі вдихи і ритмічні різкі видихи. Деякі акушери говорять, що шийка матки пов'язана з ротом. Тож, якщо рот розслаблений, то шийка легше і швидше відкривається.

Намагайтеся думати про дихання, не кричати і не затискатися в цей період. Приймайте будь-яку позу, в якій вам комфортно і дихайте в ній. Кожні перейми наближають народження вашого маляти, тому ставтеся до них з вдячністю. Адже набагато гірше, коли пологова діяльність – слабка і лікарям доводиться її стимулювати.

Дихання в період потуг

У період потуг, коли дитя вже майже на виході – уважно слухайте акушерку. Лікарі підказують, коли набрати повітря і коли тужитися. Якщо потуга почалася швидко, вдихніть і повільно видихайте, одночасно старайтеся виштовхнути малюка. Уявіть, що ви задуваєте свічку, набирайте повітря і дміть. Можна під час однієї потуги кілька разів робити вдих, а між потугами відновлювати ритм вашого дихання. Стежте, щоб всі сили були направлені «донизу». Якщо ви дихаєте правильно – це контролювати простіше.

Окрім дихання можна використовувати спів. Він також розслаблює м'язи губ і дає можливість психологічно розслабитися. Звичайно, в пологах не заспіваєш пісню, але тягнути голосні букви – О, А, У – цілком можливо. Таке проспівування під час переймів (але не крик) на видиху дуже корисне і зменшує неприємні відчуття.

Породіллі, які ставляться до пологів відповідально і вчаться контролювати свій стан, набагато рідше потребують знеболення і народжують швидше та легше. Пам'ятайте, що цей процес багато в чому залежить від вашого відповідального ставлення до нього.