На базарах та в супермаркетах вже з’явилися фрукти та ягоди нового сезону. Для дітей першого року життя це буде перше знайомство зі смачними фруктовими пюре. Як їх правильно вводити в харчування малюка, з яких фруктів починати та як їх правильно приготувати – в  інтерв’ю з молодшим науковим співробітником відділення медичних проблем здорової дитини та преморбідних станів Державної установи «Інститут педіатрії,  акушерства і гінекології» Національної Академії наук України, лікарем-педіатром медичної мережі «Добробут», Людмилою Григорівною Кузюк

Перший прикорм дитини: фрукти та ягоди

Чи варто давати фрукти у перший прикорм?

Якщо дитина здорова, то перший прикорм має бути у вигляді овочів або каші – в залежності від того, як малюк розвивається. Якщо говорити про фруктові пюре, то їх краще не давати першими. Вони, як правило, солодкі, і в такому випадку дитинка може потім відмовлятися від так само корисних овочевих пюре.

Однак є ситуації, коли педіатри радять вводити фрукти як перший прикорм, якщо є для цього певні показання. Але це допустимо тільки в окремих випадках, якщо в дитини є порушення діяльності шлунково-кишкового тракту, схильність до закрепів, тощо. Загалом же, лікарі рекомендують введення фруктового пюре тільки тоді, коли дитина уже отримує інші продукти прикорму.  

З чого починати

Гарний варіант для початку – яблучне пюре. Це може бути терте яблуко або ціле свіже шматочками. Також воно може бути печене. Головне, щоб воно було якісним, без хімікатів і таке інше. Пізніше додаємо на вибір банан, персик, абрикос чи чорнослив.

Якщо в дитини немає схильності до алергій, то можна пробувати потроху і інші ягоди та фрукти – вишню, черешеньку, чорницю, полуницю. Якщо даєте полуничку, то краще давати м’якоть із середини ягоди. У деяких малюків може бути алергічна реакція. Втім, тут все дуже індивідуально: одна дитина зреагує алергічним висипом, інша буде їсти все без будь-яких негативних наслідків.

Якщо в дитини раніше були будь-які алергічні реакції, то полуницю в харчування малюка не вводимо, або ж вводимо пізніше і дуже обережно. А з цитрусовими взагалі поки не поспішаємо.

Правила введення фруктового пюре

Починаємо привчати маля до фруктового прикорму з чайної ложки  і  потроху збільшуємо порцію за кілька днів. Спостерігаємо за дитинкою. Якщо новий продукт подобається – вона охоче відкриває ротика, якщо не подобається – малюк може відвертатися, капризувати. Їсть добре – порцію можна збільшити.

Пізніше, коли дитині виповниться 8-9 місяців, до фруктового пюре можна додавати сирочок або печивко, тобто з чимось змішувати пюре. Але це теж дуже індивідуально і залежить від побажань дитини та можливостей організму. Наприклад, якщо дитина любить смородину, то можна робити компотик зі смородини чи давати цю ягоду з сирочком.

Всі свої дії обов’язково треба узгоджувати з бажаннями дитини. Тому що смаки, як і можливості організму та його реакції, у кожного малюка індивідуальні. Дивимось, якщо дитина все нормально переносить, немає ніяких алергічних реакцій, то продовжуємо збільшувати масу залежно від віку:

  • в 6 міс – 40-50 г пюре,
  • в 11-12 міс – 90-100 г на добу.

З’їла дитина – дуже добре, не хоче – запропонуємо більшу кількість завтра. Досить непоганий варіант знайомства з фруктами – використання ніблера. Малюки дуже люблять самостійно висмоктувати шматочки фруктів. Експерименти з екзотичними плодами можна розпочинати, коли організм дитинки вже знайомий з декількома видами фруктових пюре.

Зараз на ринку є багато готових пюре з екзотичних фруктів, велика кількість фірм пропонують якісні новинки, наприклад, манго. Екзотичні фрукти теж можна використовувати у харчуванні дитини, але у більш старшому віці та дуже обережно.

Спочатку спробувати трохи: якщо немає ніяких порушень, з випорожненнями все нормально, не з’явились алергічні реакції, – тоді цей фрукт потроху вводимо в меню дитини.

Фруктові пюре використовують у харчуванні дітей для корекції системи травлення. Для послаблюючого ефекту дітям, схильним до закрепів, дають пюре з яблучка, персиків, абрикосів. Можна використовувати чорнослив, або ж просто сливові пюре.

Непоганими властивостями для нормалізації діяльності травного тракту володіє чорниця. Банан може кріпити, але не кожну дитину. Іноді, у деяких малюків, бананові плоди викликають алергію. Тому давати цей фрукт треба обережно, краще зрізати його кінчики і почорнілу м’якоть. 

Правила введення соків у харчування дитини до року

Раніше сік призначали малюкам з місячного віку по крапелькам, але наразі новітні дослідження вказують на те, що їм краще спробувати соки значно пізніше. Система шлунково-кишкового тракту перші півроку життя ще не повністю сформована, не всі ферменти виробляються у потрібній  кількості. В такій ситуації зайві подразники не потрібні.

Тому зараз соки призначають не раніше шести місяців. При штучному вигодовуванні інколи – трохи раніше, але це треба робити тільки за рекомендацією лікаря. Кожна дитина розвивається індивідуально і котрійсь – треба прикорм раніше, а котрійсь – пізніше.

Якщо лікар рекомендує або дозволяє, то вводимо раніше. Якщо ви готуєте сік самостійно, цукру додавати не треба. Фрукти містять достатню кількість глюкози, яка його замінює. Можна варити неконцентровані компотики і пропонувати дітям замість води.

Купити в магазині чи приготувати самостійно?

Найкраще для дитини, щоб фруктові пюре або соки були зроблені з якісних продуктів. Тому, якщо ви не впевненні, де вирощені яблука чи інші фрукти та ягоди, чим вони оброблені, то схиляйтесь до купованої продукції. Але вибирайте сертифіковані фруктові пюре.

Якщо ж фрукти та ягоди походять з вашої садової ділянки або ж з дачі, то сміливо готуйте пюре з цих плодів. Фрукти можна морозити на зиму. Подбайте про це вже зараз. Для цього можна використовувати  вакуумні упаковки, вакуумувати їх і вже тоді морозити. Таким чином вдається краще зберегти якість фруктів на зимовий період.

Підготувала Вікторія Астахова