Така хвороба, як педикульоз, є доволі розповсюдженою, особливо в дитячих колективах. І, хоча в суспільстві ще існує стереотип, що вошами хворіють тільки в літніх таборах, де недостатньо дбають про гігієну, підхопити цих вошей можна будь-де і будь-коли – в школі, у садочку, навіть на дитячому майданчику. Навіть у респектабельних дитячих закладах може трапитися епідемія. 

Педикульоз. Рейтинг дієвих засобів від вошей та гнид

Але завдяки сучасним засобам від вошей, ці випадки вже не стають трагедією, швидко лікуються і забуваються. Ми розповімо вам, що таке педикульоз і як від нього лікуватися. А також порадимо ефективні та безпечні засоби, що можна придбати в українських аптеках. Отже, чим можна швидко вивести вошей та гнид, та як захистити дитину, якщо в садочку оголосили про епідемию педикульозу?

Що таке педикульоз?

Педикульоз – це паразитарне захворювання дорослих та дітей, яке полягає у тому, що на волосистій частині голови та тіла живуть воші. Це дрібні комахи, які харчуються кров’ю та дуже швидко розмножуються. Їх поява призводить до сильного свербежу, особливо уночі, розчісуванні міст укусів, безсонню, нервозності. При дуже сильно запущеному педикульозі воші можуть жити на бровах та віях. 

Вошами неможливо заразитися від домашніх тварин. Це хвороба, яка передається тільки від людини до людини, при близькому контакті. Крім цього, є ризик (втім, досить незначний) підхопити педикульоз, користуючись чужими гребінцями, рушниками або постільною білизною.

Як виводити воші та гниди?

Коли ви знаходите у волоссі дитини чи у себе цих маленьких комах, чи бачите їх яйця, які називаються гнидами, то, зазвичай, вам хочеться якомога швидше їх позбутися. Щоб правильно лікувати педикульоз, треба розуміти життєвий цикл цих паразитів.  

Самка може відкладати яйця вже через тиждень після того, як вилупиться, а нова воша народиться з гниди вже через сім – десять діб. Отже, інколи достатньо навіть однієї заплідненої комахи для того, щоб педикульоз став проблемою. 

Варто сказати, що воші не можуть жити ніде, крім волосистої частини голови. Вони гинуть без їжі вже через добу, якщо попадають в інше середовище. Стрибати чи літати вони теж не пристосовані і пересуваються лише по волоссю. Виглядають воші, як коричнево-сіруваті пласкі комахи розміром близько двох міліметрів. Свої яйця вони кріплять десь на відстані біля одного сантиметру від шкіри голови. Сама гніда виглядає як білий, а потім напівпрозорий твердий на дотик вузлик.

Лікування педикульозу у наш час проводиться сучасними аптечними засобами, найкраще тими, які пропише вам лікар. Пріоритет у виборі треба віддавати найбільш безпечним для здоров’я людини шампуням та спреям. 

Процедура виведення вошей діліться на два етапи. Перший – це хімічне отруєння комах, другий полягає в вичісуванні вошей та гнид щільним гребінцем.

Які ж безпечні препарати є найбільш ефективними для знищення вошей та гнид? Розглянемо три найбільш знані та популярні.

Паранікс (Paranix), Бельгія

Цей засіб можна придбати у вигляді спрею для захисту та шампуню та спрею від вже наявних вошей. Паранікс має подвійну дію на комах та гнид, тому що блокує їх дихання на зневоднює їх. Перевага шампуня та спрея від вошей Паранікс у тому, що до його составу не входить хімічна отрута, що значно підвищує його безпечність для людини та дитини зокрема. Паранікс можна використовувати навіть вагітним жінкам. 

Обробка цим засобом доволі проста: на сухе волосся наносять достатню кількість шампуню, особливо приділяючи увагу ділянкам біля потилиці та за вухами. Через десять – п'ятнадцять хвилин голову змочують, щоб утворилася піна, миють голову та добре промивають водою. Ще вологе волосся ретельно вичісують, для того щоб видалити вошей та гнид.

Для того, щоб остаточно позбавитися комах, рекомендовано через тиждень повторити процедуру. Адже можливо, що з залишених гнид зможуть ще вилупится нові самки. 

Спрей-захист Паранікс можна використовувати, як профілактичний засіб, який захищає людину від педикульозу цілу добу. Його склад є інакшим.

Ганна, мама хлопчика 3 років: “Не знаю, де ми підчепили паразитів – вдома всі здорові, в садочок син не ходить. Можливо, у дитячому розважальному центрі, де ми були на дитячому святі. Одразу придбали в аптеці цей шампунь, в рекламі було сказано, що він 100% знищує вошей та гнид. Але через тиждень дитина знов почала сильно чесатися”

Паразидоз (Parasidose +), Франція

Це теж препарат нового покоління, який також не має хімічних речовин. Емульсія Паразидозу наноситься на сухе волосся дітей (від 3 місяців) і після деякого часу змивається водою. Вичісування вошей та гнид є обов’язковим, як і повторна обробка волосся за тиждень. З плюсів цього засобу – безпечність навіть для маленьких дітей, а також те, що на нього практично не виявлено алергічних проявів.

Спрей Паразідоз для профілактики можна використовувати дітеям з трьох років.

Наталія, мама 2-річної дівчинки: “Ми користувалися цим препаратом, коли дочка принесла “сюрприз” із садочка. Паразидос порадили в аптеці, від допоміг дитині аптекарки, за її словами. Нам теж допоміг – щоправда, я ретельно вичісувала волосся, вибирала гниди у дитини кілька днів поспіль. Волосся коротке та темне, це було не дуже складно”

Лавінал (Lavinal), Україна

Вважається досить ефективним засобом при умові точного дотримування інструкції. Він випускається у формі спрея, що дозволяє зручніше обробити волосся, також у наборі до нього є шапочка та гребінець. У складі Лавінала ефірні олії іланг-ілангу та лаванди, а також екстракт м’яти. Це природні безпечні для людини компоненті (крім індивідуальної реакції ). Лавінал доволі безпечний препарат. Але також, як всі засоби без хімічних інгібіторів, потребує повторної обробки ним за тиждень, а також ретельного вичісування вошей та гнид з голови.  Також його добре використовувати для профілактики педикульозу. 

Олександр, тато 9-річної дівчинки: “Випадково помітили, що дитина чеше голову. Обстежилися в лікаря, вона підтвердила наявність вошей у дочки. Лікар виписала нам препарат Пара Плюс, але ми прочитали інструкцію, та вирішили не брати його – надто дорогий, і в ньому є токсичні речовини. Обрали з наявного в аптеці спрей Лавінал на ефірних оліях. Користувалися ним тричі – результату нема! Волосся у дитини довге та густе – вибрати всі яйця просто нереально. Тож Лавінал можу порадтити лише для профілактики зараження”

Інші засоби від педикульозу

Крім названих, в аптеках продаються багато препаратів старого покоління, заснованих на хімічному отруєні вошей. Самими відомими з них є Пара-Плюс, крем Ниттіфор та Медифокс. Ці засоби неможна використовувати, якщо на шкірі є рани, та подразнення. А їх наявність цілком ймовірна при педикульозі, бо хворий розчісує місця, які сверблять. Також ці препарати є доволі токсичними, вони не використовуються у період вагітності та при грудному вигодовуванні.

З побічних дій препаратів, у яких діючою речовиною є хімічні інгібітори, є свербіж, висипання, алергія та загальне отруєння парами при обробці. Крім того, воші пристосовуються до хімії. І якщо при вичісуванні ви залишите хоч одну гниду чи комаху, то наступним разом вам буде потрібно змінити препарат на інший, чого не треба робити, якщо ви користуєтеся натуральними ліками, без хімічної отрути. 

На останок додамо, що чемерична вода, яку вам також можуть порадити для боротьи з педикульзом, попри своє природнє походження, є надзвічайно токсичною речовиною. Ускладнення від її використання та побічні ефекти є дуже тяжкими та досить часто виникають у дорослих та, особливо, дітей.

Будьте пильні та здорові!