З приводу кесаревого розтину існує безліч суперечливих думок і навіть міфів. На найчастіші питання про операцію, стан дитини і матері після неї відповідає наш консультант, акушер-гінеколог Вікторія Бугро.

Кесарів розтин здійснюється у нас в пологових будинках досить часто. Ця операція полягає в тому, що дитя народжується не вагінально, а через розріз черевної стінки матки, який робить лікар.

Кесарів розтин. Пологи, дитина, операція: роды, кесарево сечение

З роками в нашій країні кількість планових кесаревих розтинів зростає. Лікарі стверджують, що це пов'язано не з «модою» на легші пологи, (тим більше, що вони такими не є), а з поліпшенням діагностики. Адже простіше і набагато безпечніше провести запланований кесарів, ніж удаватися до екстреної операції вже в процесі народження дитини.

Чому роблять кесарів розтин?

Показань для кесаревого розтину може бути досить багато. Вони діляться на абсолютні та відносні.

До абсолютних показань відносяться:

 • Дійсно вузький таз, при якому не допоможе навіть спеціальне ведення пологів. Йдеться про тазове кільце, через яке голівка дитини не зможе пройти в жодному випадку. Це визначається в процесі ведення вагітності лікарем, а також за допомогою УЗД.
 • Механічні перешкоди. Наприклад, міома, яка знаходиться в районі шийки матки, передлежання плаценти, при якому плацента знаходиться в самому низу матки і перекриває вихід дитині. Якщо має місце повне передлежання плаценти, то це загрожує сильною кровотечею, яка може статися ще до пологів, інколи навіть до 38-го тижня. Якщо плацента в останній місяць вагітності піднімається вище до маткового дна, то можливі природні пологи. Але якщо цього не сталося – то кесарів обов'язковий.
 • Загроза розриву матки. Вона виникає за наявності неспроможних (що погано зажили) рубців на матці, які могли залишитися при порожнинних операціях або внаслідок минулих кесаревих розтинів.
 • Передчасне відшарування плаценти. В ідеалі плацента відшаровується після народження дитини, оскільки більше не потрібна для того, щоб забезпечувати малюка через пуповину кров'ю та киснем. Але якщо плацента починає відділятися раніше – до пологів або під час них, то існує загроза смерті дитини від кисневого голодування, а мами – від крововтрати.
 • Неправильне розташування плоду – косе або поперечне. У цих випадках природні пологи неможливі.

До відносних показань зараховують:

 • Захворювання матері, які можуть під час природних пологів призвести до великих проблем зі здоров'ям. Це хвороби серцево-судинної системи, опорно-рухового апарату, нирок, очей, рак, діабет, психози і неврози
 • Окрім цього, кесарів розтин радять робити при важкому гестозі, генітальному герпесі, який загострився, крупній (більше 4 кг) дитині у поєднанні з клінічно вузьким тазом або якоюсь патологією
 • Плановий кесарів призначають і тоді, коли за медичними показаннями матері потрібно виключити потужний період.
 • Також кесарів розтин застосовують для жінок, до яких застосовано ДРТ (допоміжні репродуктивні технології), особливо, якщо вагітність багатоплідна.

Чому в пологах роблять екстрений кесарів розтин?

Показань до цього може бути декілька:

 • це випадіння петель пуповини, при якій пуповина перетискається, і дитя не може отримувати кисень,
 • відшарування плаценти,
 • слабкість пологової діяльності,
 • гостра гіпоксія плоду і таке інше.

Наскільки небезпечна ця операція?

Слід розуміти, що ризики існують завжди, як при звичайних пологах, так і при кесаревому розтині. Лікарі зважують всі «за і проти». І призначають кесарів лише тоді, коли без нього обійтися дійсно неможливо.

Оскільки це порожнинна операція, то ніхто не застрахований від усіх стандартних післяопераційних ускладнень, які можуть виникнути. Це інфекції, проблеми із загоєнням шва, хворобливість, непередбачувані реакції на наркоз і крововтрата.

Про ці ризики лікарі обов'язково повідомляють пацієнток та їхніх родичів. Але у переважній більшості випадків все буває гаразд. Тим паче, що кесарів для того і роблять, аби вберегти матір і дитину від страшніших наслідків.

Як відбувається кесарів розтин сьогодні?

При плановому кесаревому розтині жінка залишається при свідомості й відчуває лише невеликий біль під час витягання дитини. Зазвичай під час операції використовується епідуральна анестезія, щоб мама могла відразу побачити свого малюка і прикласти його до грудей.

На операції може бути присутнім і батько, якому дають немовля, поки породіллі пошарово накладають шви і готують до переведення у палату. Сама процедура триває від 20 до 40 хвилин. Інколи використовується спинальна або загальна анестезія. При екстреному кесаревому все відбувається так само, але до загальної анестезії вдаються частіше.

Як довго потрібно відновлюватися після кесаревого? Чи можна потім народжувати природньо?

Відновлення після кесаревого розтину може бути трохи складнішим і довшим, ніж після вагінальних пологів. Оскільки наявні розрізи, яким потрібен час, щоб затягнутися. Але зазвичай на сьомий день маму з дитям вже виписують додому.

Інколи після операції жінки відчувають озноб, це пов'язано з індивідуальною переносимістю наркозу. Перші дні потрібно дотримуватися строгої дієти, приймати антибіотики, щоб попередити ускладнення через інфекцію.

Лохії (післяродові виділення) зазвичай тривають на декілька тижнів довше, ніж у жінок, які народили природнім чином. Годувати грудьми після кесаревого розтину не лише можна, але й потрібно, лікарі спеціально підбирають антибіотики, сумісні з грудним вигодовуванням.

Після кесаревого розтину можна вагітніти і народжувати вагінально, якщо рубець на матці добре загоївся. Наступна вагітність рекомендована не раніше, ніж через декілька років.

Чи правда, що кесарів розтин шкідливий для дітей і вони «інші»?

Жодної істотної шкоди кесарів розтин дитині не наносить. Можливі проблеми з диханням або очікувані проблеми, пов'язані зі здоров'ям породіллі і станом плоду на момент операції. Інколи у малят бувають дрібні порізи від скальпеля, які гояться самі. Кожні пологи індивідуальні, як і діти та їхні батьки. Тому всі діти в чомусь «інші» та особливі.

Якщо ви народжуєте з чоловіком, відразу візьмете малюка на руки, прикладете до грудей, то стрес, пов'язаний з операцією, у дитини забудеться дуже скоро. Плюс у тому, що на відміну від дітей, народжених природним чином, у «кесарят» не стиснуті кістки черепа, немає синяків і гематом.

Чи можна попросити зробити кесарів розтин без медичних показань?

Цього робити не слід, оскільки, все ж, природній і кращий спосіб появи малюка на світ – у пологах, а не за допомогою скальпеля. Адже чим менше втручань в родовий процес, тим краще.

Не потрібно думати, що кесарів розтин – це пологи без болю. Загоєння швів, рубець, наркоз (вихід з нього), катетери, використані під час операції, – все це доволі неприємно, а інколи і боляче. Жіноче тіло прекрасно знає, як народити здорову дитину. Тому, якщо немає медичних показань, довіртеся природі.