Розриви при пологах – це досить часта проблема. Але їй можна запобігти, якщо виконувати всі вказівки акушерки і свідомо готуватися до пологів. Якщо ж розриви в промежині все-таки сталися, то важливо зробити все, щоб вони загоїлися без наслідків. Ми розповімо вам, чому бувають розриви, як їх не допустити і як далі правильно поводитися, як лікуватися, якщо вони сталися.

Як народити без розривів?

Чому бувають розриви при пологах?                                            

Під час вагітності організм жінки виділяє спеціальні гормони, які роблять всі її м'язи і зв'язки еластичними. Це стосується також м'язів промежини і шийки матки. Таким чином природа готує тіло вагітної до майбутніх пологів. Адже їй доведеться пропустити через родові шляхи дитину, яка, в ідеалі, ніяк не повинна її травмувати. Але кожна жінка індивідуальна, тому і бувають розриви під час пологів. Їх причини різноманітні.

Одна з найпоширеніших – це стрімкі пологи, коли дитя через сильні перейми і потуги йде дуже швидко. В цьому випадку шийка матки не встигає розкритися в достатній мірі, а м'язи промежини – розтягнутись як слід. Голівка дитини при швидких пологах також не встигає пристосуватися до родових шляхів. У цьому випадку можуть статися внутрішні і зовнішні розриви, які досить небезпечні через ймовірність сильної кровотечі.

Але набагато частіше трапляються розриви промежини через слабку еластичність тканин або неправильну поведінку лікарів і породіллі. Наприклад, в пологах у момент прорізання голівки, тканини довкола неї дуже сильно натягаються і зайве втручання лікаря або самостійний порив тужитися без потуги або підказки акушерки можуть призвести до розривів. Тому породіллі дуже важливо слухати команди лікарів і робити все, що скажуть лікар і акушер. Не квапитися тужитися – коли хочеться, і навпаки – якщо сказали, що вже пора.

Акушери теж можуть поводитися неправильно. Спроби витягнути скоріше дитину, вивести голову і плечі в момент, коли м'язи промежини ще не адаптувалися до цього – також одна з причин розривів. В ідеалі, під час прорізання голівки лікарі повинні «притримати» промежину і порадити жінці продихати потугу, для того, щоб її тіло пристосувалося до натягу, і дитя народилося вже на наступній потузі без проблем.

Інші причини розривів у пологах

Сильна, не вилікувана молочниця у вагітність робить стінки піхви слабо еластичними і схильними до травм. Тому при пологах вони можуть постраждати. Так само можуть вплинути на слизову оболонку й інші інфекції сечостатевих шляхів.

Жінки з анатомічно високою піхвою (коли від заднього проходу до входу у вульву більше 7-8 см) частіше схильні до розривів у пологах, ніж інші.

Окрім цього, розриви може викликати великий плід або малюк з великою головою, якому фізично досить важко буде народиться. Тут вже мама може завчасно вплинути на процес, не переїдаючи в період вагітності.

Довгі пологи, із слабкою пологовою діяльністю викликають набряк піхви, який сприяє розривам.

Лікарі вважають, що вік після 35 років, перекачані м'язи промежини, як у професійних спортсменок, розриви у минулому і незручна поза для пологів значно зменшують шанси народити без розривів.

Але, крім цього, є і спадкові чинники. Здатність м'язів промежини розтягуватися в потрібній мірі та їхня еластичність у цілому можуть передаватися по спадковості.

Основні причини розривів:

 1. стрімкі пологи,
 2. довгі пологи,
 3. неправильне ведення пологів акушером і лікарем,
 4. інфекції статевих шляхів,
 5. крупний плід,
 6. анатомічні особливості породіллі.

Як уникнути розривів при пологах?

 • вибрати хорошого акушера,
 • слухати лікаря та акушера при пологах, виконувати всі рекомендації,
 • не переїдати під час вагітності, щоб не був крупний плід,
 • вилікувати всі інфекції.

Правильний настрій на пологах, хороша теоретична підготовка, досвідчені лікарки, міцне здоров'я і невелике дитя зменшують ймовірність «порватися».

Тому обирайте добрих акушера та лікаря, з якими народжуватимете, і тренуйте правильне дихання, яке вам знадобиться на всіх етапах пологів.

Якщо у вас є молочниця, кольпіт та інші інфекції – обов'язково пролікуєте їх заздалегідь. Окрім профілактики розривів, це вбереже вас і дитину від проблем зі здоров'ям у майбутньому.

Якщо в перших пологах все пройшло ідеально, це також підвищує ваші шанси на гарні повторні пологи. Але розслаблятися не варто. Пам'ятаєте, що кожна дитина – унікальна і народжується по-своєму.

Навіщо лікарі роблять епізіотомію?

Кажучи про розриви, варто заторкнути тему епізіотомії – хірургічного розрізу промежини. Досить часто при пологах лікарі приймають рішення розрізати промежину породіллі, не чекаючи розривів.

Є декілька показань для епізітомії, або розрізу промежини:

 • Наприклад, її роблять, щоб прискорити пологи, якщо вони затягнулися.
 • При гіпоксії плоду, коли м'язи промежини тиснуть на голівку дитини та уповільнюють її народження.
 • При тазовому передлежанні, коли дитя йде сідницями, розріз допомагає легше і швидше народити.
 • При передчасних пологах, коли кістки черепа малюка ще дуже крихкі, щоб ослабити тиск на них м'язів промежини.
 • Крім того, епізіотомія, або розріз промежини на певному етапі в пологах служить профілактикою розривів. Лікарі вважають, що краще самим розрізати промежину і дати дитинці швидше народитися, ніж чекати, поки тканини розірвуться в довільному порядку. Окрім цього, накладати шви на рівний розріз набагато простіше, і це полегшує догляд за ними.

Як доглядати шви після розривів або епізіотомії?

Якщо лікарі прийняли рішення зробити розріз або у вас сталися розриви, то після пологів вам накладуть шви. Перед цим лікарі проведуть уважний огляд промежини, щоб зрозуміти, скільки швів вам потрібно, і який ступінь тяжкості розривів у вас. Якщо розриви глибокі, їх зашивають під анестезією або навіть наркозом. Розриви шийки матки не потребують знеболення, оскільки вона не має нервових закінчень і не болить.

Яким буде подальше лікування? Рани знезаразять, оброблять і зашиють спеціальним матеріалом, який розсмоктується після їх загоєння. Інколи накладають такі шви, які лікар знімає через декілька днів. Зазвичай так зшивають неглибокі зовнішні розрізи.

Після цього, поки ви будете в пологовому будинку, лікарі щодня оглядатимуть вашу промежину, а також промиватимуть і змащуватимуть шви зеленкою, перекисом або іншими дезинфікуючими розчинами. У перші дні після пологів вам рекомендується годувати дитину лише лежачи, не сідати на сідниці, щоб уникнути розтягування м'язів промежини і розходження швів.

Після туалету потрібно промивати місця розривів чистою водою і тримати їх у сухості. Для того, щоб полегшити ваш стан, можна скористатися свічками, які пом’якшують випорожнення, і виключити з дієти скріплюючі продукти. Залежно від складності травми, вам можуть порадити не сидіти на сідницях від двох тижнів до місяця. Також іноді лікарі можуть назначити антибіотики.

Зазвичай розриви гояться досить швидко, якщо дотримуватись гігієни і доглядати їх. У випадку якогось дискомфорту – набряків, сильних гематом, відчуття колення, виділень, запаху – зверніться до лікаря негайно, оскільки це може свідчити про запалення або нагноєння швів.

Автор: Наталія Блок