Харчові отруєння у дітей трапляються часто, особливо влітку. Причин багато. Наслідки однакові. Будь-яке отруєння небезпечне для малої дитини. Адже організм немовляти швидко зневоднюється. А це – загроза життю дитини. Про те, як правильно лікувати малюків до року та старших з харчовими отруєннями, чим допомогти до приїзду лікарів, а головне – як їх не допускати, розповідає молодший науковий співробітник Державної установи «Інститут педіатрії,  акушерства і гінекології Національної Академії наук України», лікар-педіатр медичної мережі «Добробут», Людмила Григорівна Кузюк

Харчові отруєння у дітей молодшого віку

Причини харчових отруєнь у немовлят і дітей до року – дуже різноманітні. Їх можуть викликати бактерії, що потрапили у продукти, їжа з хімічними домішками (нітрати, барвники, емульгатори, стабілізатори і таке інше) та навіть вода для пиття. Якщо говорити про дітлахів до року, то найчастіше причинами харчових отруєнь у них буває неякісна вода, а також компоти, соки та зіпсовані харчові продукти.

Якщо неякісну їжу з’їсть доросла людина, то відбудеться «легким переляком» – недомаганням, легкою симптоматикою. Якщо ж прострочений продукт ви дасте дитині – то чекайте на серйозні наслідки. Адже вага у дитини маленька, через швидкий обмін речовин токсини швидко потрапляють у кров та розносяться по організму.

Симптоматика харчового отруєння

Через деякий час після вживання неякісного продукту чи потрапляння напою до організму дитини розвивається блювота, нудота, діарея. Іноді, якщо це інфекційне отруєння, то підвищується температура, з’являються болі в животі, про які маленька дитина не скаже. Вона піджимає ніжки, плаче, крекче, не спить.

Якщо є така симптоматика, не треба займатись самолікуванням, якомога швидше зверніться до лікаря. До його приїзду можна дати сорбенти: наприклад, смекту. Харчове отруєння небезпечне зневодненням дитинки. Коли вона починає блювати або ж розвивається діарея, то швидко втрачає рідину. При появі такої симптоматики у дитини до року краще не ризикувати, а госпіталізуватись в стаціонар для спостереження за її станом здоров’я.

В залежності від причин отруєння, лікар призначить обстеження: посів калу на патологічну кишкову флору, дисбактеріоз, скринінги на кишкові інфекції, копрограмму. Дитині зроблять аналіз крові.

Непогано зробити тест на ацетон, щоб виключити ацетономічний синдром. Якщо ацетону у сечі немає, то починаємо з «голодної паузи»: декілька годин дитинку взагалі не годуємо, якщо це малюк після року. Це правило не стосується грудних немовлят.

Якщо годуєте груддю – давайте лише грудь, без докормів і прикормів. Головне – наводнити організм. Часто поїть дитину або давайте грудь. Якщо грудне вигодовування ви вже завершили – то пропонуйте маляті просто чисту воду чи сольові розчини.

Дієта після отруєння

Трохи згодом, якщо стан покращиться, можна дати дитині сухарик, якщо вона їсть. Дієта продовжується до двох тижнів і має свої особливості. В цей час дитині не можна давати нічого смаженого, гострого, солоного. А також фруктів та овочів у сирому вигляді.

Дієту ви з кожним днем розширюєте. Якщо сьогодні не можна нічого їсти, то завтра вже їмо сухарик. Якщо все добре – то кашку на воді, згодом можна добавити запечені овочі. Молочних продуктів (масло вершкове, йогурти, кефіри, сметана, молоко, сир) лікарі давати не рекомендують, поки стан малюка не покращиться. М'ясо дуже важко перетравлюється, його додаємо у самому кінці дієти.

Профілактика харчових отруєнь

В жодному разі не готуйте молочну суміш на цілий день. Розводьте її тільки перед годуванням і одразу давайте дитині. Їжу для немовляти та дитинки після року теж не можна готувати про запас. Кожного дня пропонуйте дитині свіжий, тільки-но приготований, супчик. Зараз це не проблема. Можна використовувати скороварки, мультиварки, блендери. Можна купувати готові дитячі пюре. Але відкритими їх не зберігати.  

Дуже важливо, особливо влітку, коли надворі жарко, дотримуватися правил використання води для пиття. Якщо ви відкрили пляшечку з водою, то зберігатися така вода має не більше двох діб. А краще все ж таки, коли вона буде свіжою кожного дня.

Справа в тому, що у пляшечці в спеку активно розмножуються бактерії, які стають згодом причинами харчового отруєння малюків. Інша річ, на яку треба звернути увагу – це використання пластикових стаканчиків з трубочками. Варені компоти дуже погано зберігаються в цій тарі, швидко киснуть. Тому для напоїв, і для їжі також, краще використовувати скляний посуд.

Кожного разу, перед тим, як напоїти дитину, пробуйте, чи не прокис вміст пляшечки. Дуже часто влітку у магазині можна натрапити на прокислий сирочок чи йогурт. Привчіть себе завжди пробувати магазинні соки, йогурти, кефірчики і все, що ви даєте дитині. І не забувайте про правила гігієни!

Підготувала Вікторія Астахова