Кому роблять епізіотомію, як правильно доглядати рану, коли знімати шви і як швидко відновитися після пологів, ми з'ясували у практикуючого лікаря, акушер-гінеколога вищої категорії Ольги Петрівни Мельничук

Навіщо потрібна епізіотомія

Епізіотомія – це хірургічний розтин промежини при пологах. Здійснюють цю процедуру в другому родовому періоді. Останніми роками кількість епізіотомій суттєво зменшилась, їх перестали робити планово всім породіллям підряд. Все тому, що учені вважають цю операцію винуватицею довгого та ускладненого відновлення жінки після пологів. Але є ситуації, коли без епізіотомії не обійтися.

Епізіотомія

Акушер розрізає промежину породіллі, щоб попередити більш травматичні розриви її статевих шляхів. Також епізіотомія рятує дитину від черепно-мозкових травм, коли розмір голівки малюка набагато більший за розмір входу в піхві, або ж коли дитя дуже велике.

Відновлення після операції

При епізіотомії робиться надріз і накладається ряд внутрішніх швів і шов зовнішній. Скільки вони гояться? Внутрішні шви розсмоктуються самі, а зовнішні потрібно зняти через 10 днів. Для цього жінка приходить до свого лікаря.

Як правило, загоєння зовнішніх частин рани триває протягом двох тижнів після пологів. Зона промежини відзначається хорошим кровопостачанням. Тому у породіль рана в цій області досить добре і швидко гоїться, порівняно з іншими частинами тіла.

Ускладнення епізіотомії

Якщо при зшиванні рани якась судина була не прошита, вона кровоточить, утворюється гематома. Це ускладнення виникає ще в пологовому будинку. На момент виписки ці проблеми мають бути вирішеними.

Уже вдома основне ускладнення, яке жінка може побачити самостійно, – це інфікування рани. Це трапляється при неправильному догляді. При цьому з рани починаються виділення, розходяться шви. Якщо жінка намагається рано сідати після операції (що не можна робити), шви також можуть розійтися, і рана довго гоїтиметься.

Рекомендації жінкам після епізіотомії

Декілька важливих слів про наслідки цієї операції. Перше, що потрібно пам'ятати, якщо був зроблений розріз при пологах: що не можна сідати, потрібно годувати дитину лежачи до тих пір, доки рана не заживе. Їсти також мамі потрібно буде лежачи. Зазвичай лікарі забороняють жінкам сідати два тижні після пологів, оскільки при сидінні йде підвищене навантаження на промежину. А це ускладнює загоєння рани. Лише після цього терміну лікар може дозволити сидіти напівбоком, уникаючи натягу шкіри в промежині.

Після епізіотомії зазвичай застосовують дієту, яка запобігає закрепам, для профілактики розходження швів. Це, як правило, бульйони, соки, кисломолочні продукти. Крім того, в перші дні після епізіотомії намагайтесь не тужитися при дефекації.

Щоб рана загоїлась без ускладнень, потрібна регулярна її обробка — за нею треба доглядати та підтримувати її в чистоті. У перші тижні після епізіотомії не можна приймати ванну. Але митися можна і потрібно. Тим паче, що перші два тижні після пологів матка активно скорочується, йдуть рясні кров'яні виділення. Це цілком нормально. Але гігієна жінки в цей період має бути відповідною.

Жінці треба підмиватися кожні дві години звичайним гігієнічним або ж дитячим милом. Добре буде використовувати спеціальні засоби для інтимної гігієни, які не подразнюють шкіру. Окрім цього, підмиватися потрібно після кожного акту дефекації. До того ж, підмиватися правильно: мити промежину потрібно від піхви до заднього проходу, у жодному випадку не навпаки, щоб не намити мікроби з анального отвору в рану. Після підмивання хвилин двадцять намагайтеся полежати без білизни: шви повинні просохнути. Намагайтеся частіше знаходитися без білизни, щоб рана «дихала» і швидше гоїлася.

Правильний догляд за такою раною це, як правило, підсушуючі та дезинфікуючі засоби. У пологових будинках дуже люблять призначати зеленку, вона добре справляється з цими завданнями. Також зараз доступні інші варіації антисептиків, що не бруднять шкіру і речі. Наприклад, спиртова настоянка календули або водний розчин хлоргексидину. Ними можна обробляти рану, яка в процесі загоєння.

Головне, щоб рана була чистою і сухою. Як ми вже сказали, рекомендується якомога частіше просушувати рану на відкритому повітрі, часто міняти гігієнічні прокладки.

Жінці, яка народила, не можна протягом двох місяців після пологів качати прес і піднімати тяжке. Півроку після народження дитини їй не рекомендовані навантаження в спортзалі, вправи, які створюють додаткове навантаження на промежину. Не варто також квапитися і зі статевим життям після пологів.

Через місяць після епізіотомії породілля повинна прийти в жіночу консультацію на огляд. Акушер-гінеколог з'ясує, наскільки добре скоротилася матка, які у жінки виділення, чи зажила рана. Звичайне повне загоєння може тривати місяць-два. Лише після цього можна пробувати зайнятися сексом.

Природньо, спочатку для жінки секс буде болісним, тому що гояться шви після пологів, в області рани формується рубець, втрачається еластичність тканин. Якийсь час можуть залишатися больові відчуття в зоні, де був розтин, і порушення чутливості пошкодженої ділянки. Але не переживайте – все це з часом мине.

Підготувала Вікторія Астахова