Ви кожного дня готуєте свіжий супчик і тефтельки, а малюк випльовує їжу та відвертається. Які причини поганого апетиту і як нагодувати малюка, ми запитали у молодшого наукового співробітника Державної установи «Інститут педіатрії,  акушерства і гінекології Національної Академії наук України», лікаря-педіатра медичної мережі «Добробут», Людмили Григорівни Кузюк

Дитина погано їсть: у чому причина?

Якщо дитина погано їсть, то на це обов’язково є причина. Добре харчуватись дитині заважають хвороби, порушення режиму харчування чи просто характер малого. Лікар проводить огляд, оцінює стан дитини, вимірює зріст та вагу і визначається, що стало причиною відмови від їжі.

Причини поганого апетиту

Якщо вага дитини менша за вікові норми, а також є порушення її фізичного, психічного чи стато-кінетичного розвитку, треба визначити причину. Поганий апетит може бути симптомом будь-якого захворювання, навіть психогенного  характеру. Часто буває, що батьки заставляють дитину їсти насильно і в неї виробляється психологічна відраза до прийому їжі, негативне ставлення до процесу харчування.

Серед причин поганого апетиту, звичайно, вірусні та застудні хвороби. Коли дитина заразилась ОРВІ чи ОРЗ, в неї піднялась температура, то їсти вона відмовлятиметься. Це фізіологічний захист. Всі сили зараз кинуті на подолання інфекції, організм не в змозі витрачати енергію на перетравлювання їжі. Апетит при цьому може бути знижений чи відсутній взагалі. Коли застуда проходить, апетит нормалізується, це означає, що малюк вже поборов інфекцію.

Інша причина поганого апетиту у дитини – знижена кислотність шлунку. Це вроджена вада. Тому лікар збирає анамнез, з’ясовує, хто з родини хворіє на шлунково-кишкові захворювання і якщо такі родичі є – призначає додаткові обстеження.  

Дитина погано харчуватиметься, якщо є негаразди в системі травлення: порушення всмоктування чи перетравлювання їжі, захворювання печінки та жовчовивідних шляхів, присутність глистів. Причиною й наслідком відмови від їжі може бути анемія чи сезонний авітаміноз.

Коли поганий апетит – це норма

Якщо фізичний розвиток дитини відповідає її віку і особистому графіку, то нічого страшного у тимчасовому зниженні апетиту, скоріше за все, немає. Інколи це просто надмірне бажання батьків чи бабусь нагодувати дитину. А вона просто не в змозі з’їсти тих порцій, що їй пропонують.

З півтора року дітям вже дають їжу зі стола, і мами починають досолювати дитячі страви. Вчені пишуть, що у дітей смакові рецептори на першому році життя ще не добре розвинені, вони не можуть повністю розрізняти смак страв: тільки дуже солодке чи дуже кисле.

Але це все індивідуально. В якоїсь дитини ці рецептори ще тільки починають формуватись, а в іншої – розвинулись дуже швидко. І вона добре розрізняє солодке, гірке, солоне, і тому відмовляється їсти несмачні для неї продукти. 

Що робити, якщо в дитини поганий апетит

Зважайте на те, що любите їсти ви, і пропонуйте малюку інші страви. Їжа повинна приносити задоволення, а не навпаки. Не треба нікого змушувати їсти. Можна витримати якийсь проміжок часу, щоб дитина захотіла їсти сама. Для цього важливо давати їй фізичне навантаження: погуляти в парку, побігати на майданчику, покататися на велосипеді.

Дитина погано їсть: у чому причина?

Дитина може відмовлятися їсти в спеку. Тоді давайте їй побільше пити. Шлунок від випитої рідини розтягується, імпульс про це йде до мозку, а калорійності нема. Тоді фізіологічно дитина сама попросить поїсти. Якщо малюк хворий на ОРВІ – не змушуйте його, залишіть голодним, щоб організм не витрачав сили на переробку їжі, а боровся з вірусом.

Маленьку «нехочуху» можна годувати малими порціями, частіше, пропонувати калорійну їжу, висококалорійні енергетичні напої. Якщо в ході обстеження не лікарі виявили порушень обміну речовин, захворювань шлункового тракту, печінки чи жовчовивідних шляхів або глистів, то лікар може призначити вітамінні препарати чи адаптогени. Вони дуже добре стимулюють апетит у малят.

До речі, не треба для підвищення апетиту «труїти» глистів, адже препарати для антигельмінтної терапії мають серйозні побічні дії. Їх треба давати тільки за призначенням лікаря і  тільки, коли факт присутності паразитів точно встановлено.

Коли дитина їсть дуже багато

У дітей пришвидшений обмін речовин. Їм потрібно багато енергії, бо вони ростуть. Якщо дитина багато їсть – це нормально. Інколи малюк може з’їдати навіть більше за деяких дорослих. Якщо по критеріях маси тіла чи росту дитина не перевищує притаманних віку конституційних даних, і розвивається гармонійно, то все нормально. А от якщо вона занадто збільшила вагу, то треба звернутись до ендокринолога.

Не давайте їжу дитині постійно. Годуйте за режимом. Робіть проміжки між прийомами їжі – не менше 4 годин, щоб система травлення відпочивала. Між їжею обов’язково давайте дитинці пити.

Перша умова гарного апетиту – раціональне харчування. Їжа повинна подобатись і бути корисною для організму. Якщо ваш малюк весь час «під’їдає»  цукерками, то не дивуйтесь, що апетиту в  нього немає.  Гарний вихід покращити апетит – похід до дитсадочка. Там прийом їжі відбувається в один і той самий час по режиму, що дуже гарно впливає на формування апетиту. Дома витримати режим дуже складно. До того ж, діти в садочку краще їдять «за компанію». Просто тому, що інші діти також їдять.

Вдома ж можна продумувати різні психологічні моменти: розповідати казки про корисні продукти або ж про звірят, що вміють швидко їсти. Тоді малюк їстиме з задоволенням. Звичайно, якщо страва йому до вподоби.

Підготувала Вікторія Астахова