Іноді нам здається, що в дитинстві життя було суцільним святом. Легкий, веселий, безтурботний час, коли батьки здавалися великими і всемогутніми, коли диво було реальним, а подарунки під ялинку, звичайно ж, клав Дід Мороз.

Ми пам'ятаємо святкові моменти власного дитинства – і намагаємося подарувати таке ж максимально радісне дитинство і нашим власним нащадкам. Але, дивна річ, виявляється, вічне свято – річ не дуже корисна. Чому?

Дитячі свята: поради батькам

Свято – це просто весело, скажете ви і матимете рацію. Але, крім радості, всім гостям, торжество, на якому збираються кілька дітей, може принести конкретну користь кожному учаснику.

Свято – одне з найсильніших емоційних переживань для дитини. Це нові враження і нові емоційні образи, які залишаться з крихіткою на довгі роки: коли малюк стане дорослим. Саме завдяки цим спогадам він буде сприймати дитинство як золоту пору. Спільні ігри і розваги, без яких не обходиться жодне дитяче торжество, стимулюють взаємодію дітей один з одним, вчать їх спілкуватися, спільно творити, розділяти радість на всіх та вирішувати конфліктні ситуації.

Вікторини, змагання та ігри на спритність, швидкість реакції, ерудицію допомагають малюкам продемонструвати свої найкращі якості, відчути власну важливість і цінність в очах оточуючих. З їх допомогою можна виявити в дитині задатки майбутнього лідера та розвинути їх.

Свято допомагає малюкам пережити колективне єднання: «Я не один, нас багато, і я – частина цього великого. Ми всі разом, і ми відмінно повеселилися». Особливо це важливо дітям, які виховуються вдома, ростуть без братів і сестер і, в принципі, приходять до думки, що без інших дітей гратися не тільки можна, але й зручно: граєш у що хочеш, сам встановлюєш правила.

Але ось дитину запросили в гості на день народження – і вона змушена діяти по-новому. При цьому, об'єднуючи дітей, свято допомагає кожній дитині відчути і власну цінність в очах оточуючих. Це стосується не тільки «винуватця торжества», заради якого свято і влаштовується, але і всіх інших: адже дорогих гостей зустрічають, їм приділяють увагу, підбадьорюють, пригощають, розважають.

Перший день народження

Дітям до 3-4 років мало що запам'ятається зі святкових подій. Наприклад, перший день народження крихітки – це торжество швидше для дорослих членів сім'ї. А сам однорічний малюк вже на наступний день забуде, які кульки прикрашали кімнату, які подарунки йому дарували і як батьки разом з ним задували єдину свічку на розкішному торті.

З якого віку дитині взагалі доречно брати участь в розважальних заходах?

Свято – це завжди дуже яскраве емоційне переживання. Тому до трьох років участь малюка в великих групових святах (коли збирається більше 2-3 дітей) може закінчитися не дуже весело.

Емоційність крихти ще не сформована, малюк може швидко перевтомлюватися від великої кількості вражень, від швидкої зміни святкових подій. Уже через 15-20 хвилин настає сильне емоційне перенапруження. І як підсумок: вечірні капризи, складності із засипанням і порушення сну, почуття тривожності протягом декількох днів після торжества.

Дітям до трьох років не варто кликати в гості аніматорів (особливо в ролі великих ростових ляльок), тому що малюки такого віку ще не готові спілкуватися з незнайомими дорослими і просто їх бояться. Якщо святкова подія проходить в кафе, де передбачена розважальна дитяча програма,  важливо, щоб двох-трьохрічні малюки могли брати участь у виставі тільки разом з мамою.

І краще, якщо програма не дуже тривала: дітям до 3 років вистачить 20 хвилин. В 4-5 років можна продовжити її до півгодини, І тільки діти майже шкільного віку (6-7 років) готові організовано розважатися протягом 40-45 хвилин. Словом, лише починаючи з четвертого дня народження має сенс замислюватися про спеціальну програму та вечірки для великого числа гостей. А малюкам свята краще готувати своїми руками і запрошувати на них тільки найближчих людей.

У нашій пам'яті фіксуються тільки яскраві події, що вибиваються з монотонної низки днів, спонтанні сюрпризи, несподівані і приємні подарунки. Але навіть найвеселіші заходи приїдаються, якщо влаштовувати їх занадто часто.

Дитина, в житті якої надто багато розваг і свят, вже не буде чекати чарівництва і радісних сюрпризів, адже для неї вони стали звичною справою. Тому навіть найбільш люблячим батькам не варто намагатися перетворити кожен день крихти в маленьке свято: навіть найсмачніший торт буде не в радість, якщо їсти його кожен день.

Чим погані часті святкування?

  1. Будь-яке свято – це порушення режиму. Вирішивши покликати в гості до малюка натовп його однолітків, батьки ризикують «не потрапити в режим» декого із запрошених та й власного чада. Особливо актуальним це стає на другому-третьому році життя малюка: в цей час хтось із дітей, як і раніше, спить вдень двічі, а хтось із крихіток зовсім відмовляється від денного сну. Відступити від правил раз в місяць – можна, але якщо робити це постійно, дитина дуже швидко відчує дискомфорт.
  2. Те ж стосується і дієти. Дитяче свято не уявляється без частувань – солодощів, фруктів, соків, які можуть викликати у когось із гостей алергію тощо. Часті походи в кіно, театр або цирк спокушають малюків солодкою ватою, попкорном і шкідливою газованою водою, а також фастфудом. Все це позначається не тільки на апетиті, але і на стані здоров'я крихти.
  3. Іноді батьки починають балувати малюка через почуття провини перед ним: мама і тато багато працюють, майже не бачать свого малюка і тому кожні вихідні влаштовують дитині свято, намагаючись компенсувати брак уваги в будні. Але це призводить до того, що приємна подія стає розмінною монетою у відносинах між батьками і малюком. Особливо якщо батьки в виховних цілях інколи погрожують позбавити малюка очікуваного свята.